Sopránové ukulele

Sopránové ukulele je považováno za ikonu klasických ukulele. Jeho typická velikost dosahuje 21“ (palců). Pokud převedeme palce na českou míru, vyjde nám délka 53 cm. Je tedy nejmenší ze čtyř klasických velikostí a dělá z něho ideálního společníka na cesty. Jeho velikost je výhodou nejen pro nové muzikanty nebo děti.

Sopránové ukulele od EddyFinn
Sopránové ukulele

O sopránovém ukulele

Začínající hráče bude zajímat, že sopránové ukulele se ladí GCEA (nebo A, D, Fis, H), stejně jako u větších koncertních nebo tenorových velikostí. Hlavním rozdílem mezi zmíněnými je vlastně výchozí tón. Soprán má menší tělo a je celkově kratší, takže musí znít rozdílněji, než jeho větší kolegové. Koncert a tenor jsou melodičtější a nabízejí větší možnosti při notaci (rozsah), ale sopránové má ten klasický kulatý zvuk, kvůli kterému si lidé ukulele pořizují.

Sopránové ukulele pro začátečníky

Většina začátečníků se dostalo ke hraní na ukulele právě díky sopránové velikosti, která je prostě nejznámější na světě. Málo rozšířeným faktem je, že můžete klidně začít hrát na koncertní nebo tenorové ukulele. Jestli máte silnější prsty, tak vám možná nabídnou vetší komfort při hraní. Prozkoumejte nabídku ukulele shop.

Zajímavosti o sopránovém ukulele

Sopránové ukulele má 12 pražců, délku 53 centimetrů a hraný rozsah od C4 – A5, ale záleží na způsobu ladění. Určitě je vhodné pro úplné začátečníky, děti nebo hráče s menšíma rukama a prsty. Jeho malé tělo by nemělo tolik rezonovat, takže bude mít měkčí a jasnější zvuk, který se bude příjemně poslouchat. Více o velikostech ukulele se dozvíte v článku na Wikipedii.

Špička mezi sopránovými ukulele

Pokud hledáte opravdový Rolls Royce mezi sopránovými ukulele, budete mít v ČR velký problém, protože se nikomu nevyplatí tak drahé nástroje dovážet. Jejich cena se může vyšplhat do astronomických výšin. Proto se prodávají jen vážným zájemcům, kteří si je závazně objednají. Klenotem je Martin 5K, který se může vyšplhat i přes 200 tisíc korun. To jen tak pro inspiraci :-).

Ať jste zkušený hráč nebo začátečník na sopránové ukulele určitě si v českých obchodech vyberete velice kvalitní nástroje.