Sopránové ukulele

Sopránové ukulele od EddyFinn
Sopránové ukulele

Sopránové ukulele je považováno za ikonu klasických ukulele. Jeho typická velikost dosahuje 21“ (palců). Pokud převedeme palce na českou míru, vyjde nám délka 53 cm. Je tedy nejmenší ze čtyř klasických velikostí a dělá z něho ideálního společníka na cesty. Jeho velikost je výhodou nejen pro nové muzikanty nebo děti.

O sopránovém ukulele

Začínající hráče bude zajímat, že sopránové ukulele se ladí GCEA (nebo A, D, Fis, H), stejně jako u větších koncertních nebo tenorových velikostí. Hlavním rozdílem mezi zmíněnými je vlastně výchozí tón. Soprán má menší tělo a je celkově kratší, takže musí znít rozdílněji, než jeho větší kolegové. Koncert a tenor jsou melodičtější a nabízejí větší možnosti při notaci (rozsah), ale sopránové má ten klasický kulatý zvuk, kvůli kterému si lidé ukulele pořizují.

Sopránové ukulele pro začátečníky

Většina začátečníků se dostalo ke hraní na ukulele právě díky sopránové velikosti, která je prostě nejznámější na světě. Málo rozšířeným faktem je, že můžete klidně začít hrát na koncertní nebo tenorové ukulele. Jestli máte silnější prsty, tak vám možná nabídnou vetší komfort při hraní. Prozkoumejte nabídku ukulele shop.

Zajímavosti o sopránovém ukulele

Sopránové ukulele má 12 pražců, délku 53 centimetrů a hraný rozsah od C4 – A5, ale záleží na způsobu ladění. Určitě je vhodné pro úplné začátečníky, děti nebo hráče s menšíma rukama a prsty. Jeho malé tělo by nemělo tolik rezonovat, takže bude mít měkčí a jasnější zvuk, který se bude příjemně poslouchat. Více o velikostech ukulele se dozvíte v článku na Wikipedii.

Špička mezi sopránovými ukulele

Pokud hledáte opravdový Rolls Royce mezi sopránovými ukulele, budete mít v ČR velký problém, protože se nikomu nevyplatí tak drahé nástroje dovážet. Jejich cena se může vyšplhat do astronomických výšin. Proto se prodávají jen vážným zájemcům, kteří si je závazně objednají. Klenotem je Martin 5K, který se může vyšplhat i přes 200 tisíc korun. To jen tak pro inspiraci :-).

Ať jste zkušený hráč nebo začátečník na sopránové ukulele určitě si v českých obchodech vyberete velice kvalitní nástroje.

7 názorů na “Sopránové ukulele”

 1. Vojta

  Zdravím, nikdy jsem na nic nehrál a ukulele si koupil synek v lídlu a kupodivu to s laděním není až tak hrozný. Vzal jsem je do ruky a už nepustil :). Chci se zeptat, jaké struny jsou na asi tak nejvhodnější, a jak jsou na tom trsátka na uke?

  1. admin - Jarda

   Bude to kus od kusu. Někdo si stěžuje někdo ne. Trsátka se dají použít kytarová. Chce to zkusit jaká tvrdost vám bude vyhovovat. Jsou levná, takže jich můžete vzít víc a zkoušet. Častěji jsou pro ukulele doporučovány trsátka z filcu nebo kožená. Používám ukulele struny AQUILA. Konkrétně 4U. Pro fajmšmekry vyrabí Aquila 1U z tradičních a osvědčených střívek.

 2. Sabča

  Dobrý den, koupila jsem si sopránové ukulele Ashton chtěla jsem něco levného protože jsem teprve začátečník tak jsem si ho koupila hraje hezky jediný problém že se rychle rozladí asi není něco co by tomu pomohlo

  1. admin - Jarda

   Ahoj, toto je problém většiny levných ukulelí. První co můžeš vyzkoušet je, že ukulele naladíš a pak když ho obrátíš zkus dotáhnout mechaniky (kolíky) vetšinou to bývá na křížový šroubovák. To udělej určitě. Pak můžeš zkusit pořídit nové struny. Nylonovým strunám trvá nějaký čas než si sednou, proto ukulele neudrží ladění.

  2. Ota

   V případě Ashtonu, zvláště u těch vyvedených v pastelových barvách za 300-400Kč, se jedná ve většině případů o nenaladitelné nástroje (?dětské hračky?) u kterých se ani nevyplatí seřizovat. Vyjímka může potvrzovat pravidlo.

 3. Marie

  Dobrý den, poradil byste mi nástroj pro 5ti letého syna – co nejlevnější, ale aby se na něj dalo hrát?
  Děkuji
  MK

  1. admin - Jarda

   Ono se dá hrát dobře i na ty levné ukulele, ale ten zvuk bývá horší a také to zpracování. U 5ti letého by to nemusel být problém, ale větším problémem bývá, že tyto nástroje se „většinou“ rychle rozladí = špatné zpracování. Pokud chcete, aby si do toho jen tak brnkal, tak klidně kupte něco do 500 Kč, ale jestli uvažujete o smysluplné hudební výchově, rozhodně kupte něco lepšího.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *