Ukulele pro začátečníka
Výběr ukulele pro začátečníka není žádná věda. Buď si necháte poradit od Ukulelko.cz nebo se při výběru budete řídit vlastním rozumem. Na následujících řádcích se dozvíte několik důležitých rad, které vám s výběrem nového ukulele poradí.
1. místo
Ortega RU5
Koncertní ukulele
Tělo: mahagon (překližka)
Zadní deska: mahagon
Krk: mahagon
Hmatník: pau ferro
2. místo
KAHUA KA-21
Sopránové ukulele
Tělo: mahagon (překližka)
Zadní deska: mahagon
Krk: nato
Hmatník: ořech
3. místo
ORTEGA RUOX-SO
Sopránová ukulele
Tělo: mahagon(překližka)
Zadní deska: mahagon
Krk: mahagon
Hmatník: palisandr
4. místo
ORTEGA RUDAWN
Koncertní ukulele
Tělo: agathis(překližka)
Zadní deska: agathis
Krk: mahagon
Hmatník: mahagon
Čtyři typy ukulele
Jednotlivé typy ukulele se dělí na čtyři hlavní velikosti. Od nejmenší po největší. Jako ukulele začátečník si vyberte ze 3 velikostí: Sopránové, koncertní, tenorové ukulele. Pak je tu ještě barytonové, ale to se ladí odlišně, od třech předchozích adeptů. Jasně, tím jsem ten výběr vlastně moc nezúžil. Tak čtěte dále.
Jaký typ ukulele vybrat
Sopránové ukulele je tradiční volbou většiny začátečníků. Je malé a dobře se přenáší. Pravdou však je, že tenorové a koncertní ukulele vám, na rozdíl od sopránového, dají větší možnosti pro manévrování po hmatníku, protože jsou delší. Tenor je taková zlatá střední cesta pro hudebníky, ale není to pravidlem. Je to na vás. Malé nebo větší? Všechny tři se ladí stejně, takže nebude problém sehnat výukové materiály.
Když vybíráte své první ukulele, musíte vědět, že se dále dělí na akustické, elektroakustické a elektrické. Elektroakustika je vybavená snímačem. Elektrické ukulele se musí zapojit do komba. S elektrikou je docela legrace, ale dá se bez toho obejít. No musíte si to zvážit sami.
Jaká je cena ukulele
Dnes se dají sehnat opravdu levné bezejmenné kusy, které začínají s cenou od 600 korun. Sám za sebe bych doporučil trochu našetřit a začít cenou od 1600 Kč za ukulele. Za tuhle cenu získáte solidní nástroj, který dobře zní, hraje a má kvalitní mechaniku.
Zlatá střední cesta
Prodavači často doporučují zlatou střední cestu. Myslím si, že je to levné ukulele a levnější bych kupovat nedoporučoval. Ty nejlevnější jsou vlastně nekvalitní hračky. Jestli sáhnete hned z kraje po tom nejlevnějším, riskujete budoucí problémy s konstrukcí, které vás mohou odradit od dalšího hraní. A to určitě nechcete. Podívejte se na ceny v v oblíbeném Music-City nebo v ukulele shop Ukulelko.cz
Taktéž bych vás odradil od nákupu prémiového kusu za desítky tisíc. Tuto volbu nechte až na dobu, kdy budete umět hrát a ujasníte si žánr, kterému se budete věnovat. Jako začátečník stejně jeho zvuk „nedokážete“ náležitě ocenit.
Řiďte se selským rozumem. Pro ukulele platí stejná pravidla, jako pro každé jiné zboží. Čím dražší nástroj bude, tím „bude“ lepší kvalita zpracování a výbavy. Kvalita určuje zvuk.
Jakou značku ukulele
Nejlepší volbou je koupit značku ukulele, která už má nějakou historii (tradici) výroby a stačila si u zákazníků získat nějaké renomé. Nejen v kategorii ukulele pro začátečníky stojí za to zamířit si to přímo mezi výrobce Cordoba, Ibanez, Ortega, Fender, Ohana, Eddy Finn, Makala, Lanikai, Donner, Darestone, Mahalo nebo Kala.
Jaký materiál
Levná ukulele se dnes vyrábí z plastu. Někdy se v popisu uvádí ABS (Akrylonitrilbutadienstyren). To je, podle mého názoru, také plast. Proti plastovým nástrojům nic nemám. Naopak. K táboráku u vody jsou velice vhodné. Nemusíte se bát, že navlhnou. Při výběru si musíte dát pozor na kvalitu ladící mechaniky.
Ukulele ze střední třídy jsou většinou zhotoveny z překližky. Překližka je vlastně vrstvený materiál z tenkých listů dřeva (Dýh). Dřevo pro překližku se liší podle ceny nástroje. Většinou se používají materiály z mahagonu, ořechu, sapele a ty dražší jsou například ze Zebrawood nebo Ziricote. A spoustu dalších.
Polomasiv je další materiálové označení, na které v obchodu narazíte. Znamená to, že je přední deska z masivu (ze dřeva). Zadní deska a luby (boky) jsou z překližky. Takový nástroj už by měl mít lepší zvuk oproti překližce.
Masiv nebo celomasivní ukulele jsou to nástroje vyšší kategorie. Zhotovené z masivního dřeva. Žádná vrstvená překližka, ale dřevěné ukulele. To neznamená, že je jejich cena příliš vysoká. Takové ukulele se dá koupit už od 4500 Kč. V případě vyššího rozpočtu určitě vybírejte v kategorii celomasivů.
Myslím, že je to asi vše nač je potřeba dát si pozor při nákupu ukulele pro začátečníky. Už tomu rozumíte nebo vás ještě něco zajímá?