Ukulele pro děti

Jak mají rodičové vybírat ukulele pro děti, a existuje nějaké dětské ukulele? Na co si dát pozor při výběru nástroje pro nejmenší muzikanty? To vše se dozvíte na této stránce.

Nejlepší ukulele pro děti

1. místo

CASCHA

Cascha Urban

Sopránové ukulele
Tělo: mahagon (překližka)
Zadní deska: mahagon
Krk: mahagon
Hmatník: pau ferro

2. místo

ORTEGA K2-68

Ortega K268

Sopránové ukulele
Tělo: mahagon (překližka)
Zadní deska: mahagon
Krk: mahagon
Hmatník: pau ferro

3. místo

BAMBOO

Bamboo Kani

Sopránové ukulele
Tělo: mahagon (překližka)
Zadní deska: mahagon
Krk: nato
Hmatník: ořech

4. místo

ORTEGA RUOX-SO

Ortegaruox

Sopránová ukulele
Tělo: mahagon(překližka)
Zadní deska: mahagon
Krk: mahagon
Hmatník: palisandr

Moc dobře si pamatuji svůj první nástroj. Housle… v 7 letech…? Samozřejmě, nástroj vybrali rodiče. Už tenkrát bylo rozhodnuto, že houslista ze mě nebude. Proč? Housle byly nudné, staré, hnědé, a představa, že budu hrát staré klasiky, mě v 7 letech moc nemotivovala. Tenkrát nebyl k vidění Šporcl nebo Vanessa Mae a jejich moderní pojetí hudby. Vážná hudba je pro dítě nudná a pančelka v hudebce byla absolutně bez ambicí vyučovat děti tak, aby je výuka bavila.

Nejprve si o všem promluvte
Myslím, že bude pouze hrstka dětí, které za rodiči přijdou s přáním hrát na nějaký hudební nástroj. Většinou ho vybírají rodiče. Jestliže jste se rodičové rozhodli pro ukulele. Je to dobrá volba. Je celkem snadné na něj hrát. Dokonce to je cenově dostupný nástroj, takže si můžete koupit ukulele nebo dvě a hrát spolu.

Nejprve si pro toho mladého muzikanta připravte zábavné argumenty. Je jich plný Youtube (jako tady, a tady). No a pak už musíte přijít na to, jak udělat zábavné každé cvičení na ukulele. Nakonec nepolevit. Když se nebude chtít cvičit – neexistuje :). Hrajte spolu. Hrajte často. Hrajte zábavně a zpívejte.

Co by je potřeba k dětskému ukulele objednat?

Výše jsem vám ukázal nejlepší ukulele pro děti. V jejich výbavě nechybí gig bag (pouzdro, vak). Ukulele je sice malý nástroj, ale dětem by se mohl pronést, takže není od věci pořídit jim k němu ještě popruh no a samozřejmě ladičku, protože je potřeba, aby byl nástroj správně naladěný. Náladu na hraní samotného dítka pak musíte naladit vy sami :-).

chromatická ladička PLANET WAVES

Ladička na ukulele

Klipová chromatická ladička je věc, bez které se pravděpodobně neobejdete. Jasně ono jde nástroj naladit přes aplikaci v telefonu, ale není to ono. Klipová ladička se chytne u ladící mechaniky a pak už se jen brnká na strunu. Na barevném displeji vidíte, jak daleko jste od správného tónu. S takovou ladičkou naladí nástroj i hudební analfabet.

popruh na ukulele

Popruh na ukulele

Toto je popruh nebo spíš pás na ukulele od společnosti Mahalo, ale používat se dá bez problému na všech značkách ukulele. Černý háček se chytne vpředu v ozvučném otvoru, podstrčí se dozadu pod spodním lubem a zavěsí na krk.

Ukulele pro děti existuje

Ukulele pro děti (ne)existuje. Tedy neexistuje nic takového jako zmenšené ukulele. Dobrou zprávou je, že sopránové ukulele měří 53cm a je celkem „rozumně“ velké i do dětské ruky.

Dětské ukulele existuje. Zmenšit nejde, ale jde pěkně vybarvit. Není problém koupit ukulele v modré, červené, růžové barvě, kytičkované nebo s obrázky žirafy. Takže žádné nudné barvy exotického dřeva. Děti určitě neocení barevné tóny dřeva.

Na co dát pozor

Tak je to samozřejmě samotné zpracování ukulele. Není dobré koupit to nejlevnější ve vietnamském obchodu. Takové ukulele se bude celkem jistě rozlaďovat – to není dobré, protože se musí stále ladit a hra nebude znít dobře.

Barevná ukulele jsou také celkem levná a je to znát na jejich provedení. Například kytičkované ukulele na fotce. Je vyrobeno z upraveného plastu, aby nástroj vydával stejný zvuk jako kvalitní ukulele. Pro děti je to dobrý nástroj, protože je levný a jen tak se nepoškodí.

Smajlíkové ukulele výše na fotce. Má tělo ze dřeva Sengon. To samotné už je lepší nežli „plasťák“. Bude to křehčí a náchylnější nástroj. Ale ne o tolik. Třísknout o zem nesmíte ani s jedním :-).

Nicméně, pro dětské začátky na ukulele, jsou to dobré nástroje. Děti by stejně neocenily zvuk akátového dřeva :-), jde o to, naučit Je to.