Jak na ukulele a naučit se hrát

Dost začátečníků dělá chybu v tom, jak na ukulele hrají nebo spíš, jak se hrát učí. Největší chyby dělají ti co přechází z kytary. Předně je potřeba si uvědomit, že ukulele není kytara :-). Takže se na něj hraje trochu odlišným způsobem. Mám na mysli hlavně brnkání do strun. Ne držení akordů.

Kde se brnká

U kytary se hraje přes ozvučný otvor (většinou), ale u ukulele se brnká zhruba v místě kde končí tělo a pokračuje krk. Zmáčkněte nějaký akord a vyzkoušejte si to sami, že právě v tomhle místě to zní nejlépe. Čím zdatnější muzikant budete, tak zjistíte, že při hraní písně je někdy dobré tu pozici zápěstí změnit a tím docílit zajímavých zvukových efektů ve skladbě, ale jako začátečník je dobré si navyknout na tento způsob.

Jak hrát na ukulele

Čím se brnká a poloha ruky

Správní ukulelisté brnkají ukazovákem, takže zapomeňte na kytarovou špetku. Učíte se přeci na ukulele. Protože se poloha a způsob brnkání špatně popisuje bude lepší kouknout na 2 minutové video. Je v angličtině. Pokud anglicky neumíte, tak to vůbec nevadí. Pozorně se koukejte a pochopíte to sami. V první polovině se naučíte základní rytmus, ve druhé polovině videa to uvidíte i v pomalé a detailní verzi :).

Více vám ukáže český YouTuber Guitarontheway ve svém videu.

Správná technika brnkání

Když sedíte měli byste mít ukulele opřené o stehno a z horní strany na něj lehce přitlačovat předloktím. Tedy, spíš si ho o předloktí lehce opírat. Při hře využívejte jen zápěstí. Nemávejte celou rukou, protože je to vysilující a ruka se brzy unaví.

Ukulele kurz a škola hraní

Samouk a začátečník na první hudební nástroj to má vždy o něco těžší, protože se musí vypořádat s mnoha problémy, na které nedokáže najít odpovědi. Sám jsem si tím prošel. Nevěděl jsem, jak a kdy střídat akordy, jaký zvolit rytmus, jak najít správný rytmus do písničky, jak správně držet akordy. Tenkrát jsem hledal kurz ukulele, ale nebylo nic k mání. Dnes už jsou. Je to vlastně taková škola hraní na ukulele. Jestli chcete vědět víc, tak si pojďte přečíst více o výuce hraní na ukulele.

Podobné příspěvky

Jeden komentář

  1. Patnáctiletá vnučka je hodně dobrá houslistka (od 6 let). Hraje také na piano, kytaru, flétnu, zkouší hrát na všechno. K Vánocům si přeje knihu s akordy na ukulele. Existuje nějaká literatura? Případně poraďte případný dárek (ukulele) pro ni v ceně kolem 2 tisíc. Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *