Jak vybrat ukulele

Při vybírání nového ukulele je nejlepší spoléhat se na selský rozum a nepodlehnout nabídce nejnižší ceny. Abyste se neztratili v sofistikovaných nabídkách eshopů. A že jsou jejich nabídky často záludné. Připravilo Ukulelko jedinečného průvodce, jak vybrat ukulele. Nejprve si ujasněte to nejzásadnější.

Jak vybrat ukulele

Důležité body při výběru ukulele

  • Ukulele je strunný hudební nástroj, který musí splňovat hlavní předpoklad. Správně znít a udržet ladění. Levné nástroje toto nesplňují. Měli byste se jim vyhnout.
  • Ujasněte si jakou velikost chcete. Existují 4 hlavní velikosti ukulele. Seřazeno od nejmenší po největší: Sopránové, Koncertní, Tenorové a Barytonové.
  • Nevybírejte podle značky. Nejlepší je vybírat podle kvality materiálu. Masivní dřevo je nejlepší materiál. Plast nejhorší. Překližka je zlatá střední cesta.
  • Nejlepší je vybrat prověřený obchod, který vám někdo doporučí. Ukulele můžete koupit bez obav přes internet. Pro hudební nástroje platí stejná záruční doba, jako pro ostatní zboží.
  • Když vám přijde domů nové ukulele, tak ho okamžitě vyzkoušejte. Kvůli případné reklamaci.
  • Dávejte pozor na případné oděrky nebo praskliny. Takový nástroj okamžitě reklamujte.

Výběr ukulele podle Ukulelko.cz

1. místo

Ortega RU5

Ortegaru5

Koncertní ukulele
Tělo: mahagon (překližka)
Zadní deska: mahagon
Krk: mahagon
Hmatník: pau ferro

2. místo

KAHUA KA-21

Kahuaka21

Sopránové ukulele
Tělo: mahagon (překližka)
Zadní deska: mahagon
Krk: nato
Hmatník: ořech

3. místo

ORTEGA RUOX-SO

Ortegaruox

Sopránová ukulele
Tělo: mahagon(překližka)
Zadní deska: mahagon
Krk: mahagon
Hmatník: palisandr

4. místo

ORTEGA RUDAWN

Ortegarudawn

Koncertní ukulele
Tělo: agathis(překližka)
Zadní deska: agathis
Krk: mahagon
Hmatník: mahagon

Co je ukulele.

Ukulele je čtyřstrunný hudební nástroj vyrobený ze dřeva nebo levnějších materiálů jako je plast. V jednoduchosti se dá říct, že ukulele je podobné malé kytaře. Pochází z 19. století a je spojováno především s havajskou kulturou. Málo známý fakt je, že ukulele mají na svědomí portugalští přistěhovalci, kteří na Havaji představili svůj nástroj Machete (podobný malé kytaře). Ten nakonec zmutoval v dnešní ukulele. Více o historii ukulele

ukulele na výběr

Jaké vybírat první ukulele

Existují čtyři hlavní velikosti (sopránové, koncert, tenor, baryton). Jednotliví výrobci si své nástroje dále upravují dle svých potřeb, ale vždy vycházejí ze základních velikostí. Když jste začátečník pročtěte si nejprve rady pro začínající ukulele hráče.

Většina ukulele hudebníků začíná na Sopránové ukulele, protože je nejmenší, má tradiční tvar i ladění. To znamená, že je „nejméně“ náročné pro výuku. Koncertní a tenorové ukulele zase umožňují díky jejich délce větší možnosti pohybu po hmatníku. Takže, tady vidíte, že jak vybrat správné ukulele záleží hlavně na tom, co se vám více zamlouvá. Pro začátečníka s nějakými ambicemi bych doporučil koncertní ukulele.

Jak vybrat nejlepší ukulele

Podívejte se na náš seznam, který jsem pro vás vytvořili zkoumáním uživatelských recenzí a ohlasů na různé nástroje. Z nich jsme vybrali to nejlepší ukulele. Nejen pro začátečníky, ale i to, které bude dobré pro děti.

Jak vybrat značku ukulele

Přiznám se, že orientovat se mezi všemi výrobci je takřka nadlidský úkol, protože jich je nepřeberné množství. Mezi původní výrobce se mísí nové značky o kterých jste mohli slýchat jen v kytarovém světě. Takže oblíbené značky jsou třeba Cordoba, Kala, Mahalo, Darestone, Ibanez, Ortega. A mohl bych pokračovat dál.

Některá ukulele mají dobrou pověst mezi začátečníky, jiný výrobce je zase oblíbený u dětí díky široké nabídce barev, někdo je oblíbený mezi hudební smetánkou Uluru a další se věnuje elektrifikaci nástroje.

Kde koupit ukulele

Dnes už je v obchodech v ČR výběr ukulele dost pestrý. Jestli hraje největší roli váš „omezený“ rozpočet je jisté, že zamíříte přímo mezi levné výrobce. Jejich nástroje se dají pořídit za méně než 1000 Kč. Prodejci mají připravené i daleko levnější alternativy. Taková ukulele můžete v obchodě pořídit i za 600 Kč. Takový nástroj vám nikdo rozumný nedoporučí. Takové ukulele je nejspíš levný „zmetek“. V lepším případě použitelný jako hračka.

Vybírejte v obchodu nástroje s cenou kolem 1600 Kč. Není žádná ostuda koupit levný nástroj, protože zatím nevíte jestli vás bude hraní bavit. Když nebude. Neutratíte moc peněz. Když myslíte hru na ukulele smrtelně vážně. Váš nástroj bude stát minimálně jednou tolik v ideálním případě 2x tolik. No porovnejte si třeba ceny ukulele v oblíbeném Music-city nebo našem ukulele e-shop.

Cena ukulele se může vyšplhat i do závratných výšin. Jedná se však o špičkové nástroje jejichž hodnota přesahuje desítkytisíc korun.

Jaký ukuleleshop

Nákup čehokoli přes internet (z e-shopu) skrývá jisté riziko. U hudebních nástrojů to platí dvojnásob. Pokud se zeptáte na názor zkušených hudebníků, budou vám doporučovat nástroj osobně vyzkoušet v obchodu, ať nemá špatný zvuk, prohlédnout kvalitu zpracování, ať není špatně slepený, a tak dále. Pokud jste začátečník nic z toho stejně nepoznáte.

Nákup ukulele v internetovém obchodu není žádným rizikem, protože nakupování má svá pravidla.

Zboží lze vrátit v zákonem daném časovém intervalu. Takže obava, že vám prodejce pošle nějaký nedodělek odpadá. Stejně tak na ukulele platí záruční doba kdy můžete bez obav vrátit nástroj prodejci k opravě nebo výměně.

Určitě pokračujte sem: Jaké ukulele pro začátečníky