Jak vybrat ukulele

Při vybírání nového ukulele je nejlepší spoléhat se na selský rozum a nepodlehnout nabídce nejnižší ceny. Abyste se neztratili v sofistikovaných nabídkách eshopů. A že jsou jejich nabídky často záludné. Připravilo Ukulelko jedinečného průvodce, jak vybrat ukulele. Nejprve si ujasněte to nejzásadnější.

Jar vybrat ukulele

Výběr ukulele

  1. Ukulele je strunný hudební nástroj, který musí splňovat hlavní předpoklad. Správně znít a udržet ladění. Levné nástroje toto nesplňují. Měli byste se jim vyhnout.
  2. Ujasněte si jakou velikost chcete. Existují 4 hlavní velikosti ukulele. Seřazeno od nejmenší po největší: Sopránové, Koncertní, Tenorové a Barytonové.
  3. Nevybírejte podle značky. Nejlepší je vybírat podle kvality materiálu. Masivní dřevo je nejlepší materiál. Plast nejhorší. Překližka je zlatá střední cesta.
  4. Nejlepší je vybrat prověřený obchod, který vám někdo doporučí. Ukulele můžete koupit bez obav přes internet. Pro hudební nástroje platí stejná záruční doba, jako pro ostatní zboží.
  5. Když vám přijde domů nové ukulele, tak ho okamžitě vyzkoušejte. Kvůli případné reklamaci.
  6. Dávejte pozor na případné oděrky nebo praskliny. Takový nástroj okamžitě reklamujte.

Co je ukulele.

Ukulele je čtyřstrunný hudební nástroj vyrobený ze dřeva nebo levnějších materiálů jako je plast. V jednoduchosti se dá říct, že ukulele je podobné malé kytaře. Ukulele pochází z 19. století a je spojováno především s havajskou kulturou. Málo známý fakt je, že ukulele mají na svědomí portugalští přistěhovalci, kteří na Havaji představili svůj nástroj Machete (podobný malé kytaře). Ten nakonec zmutoval v dnešní ukulele.

Jaké vybírat první ukulele

Existují čtyři hlavní velikosti (sopránové, koncert, tenor, baryton). Jednotliví výrobci si své nástroje dále upravují dle svých potřeb, ale vždy vycházejí ze základních velikostí. Když jste začátečník pročtěte si nejprve rady pro začínající ukulele hráče.

Většina ukulele hudebníků začíná na Sopránové ukulele, protože je nejmenší, má tradiční tvar i ladění. To znamená, že je nejméně náročné pro výuku. Koncertní a tenorové ukulele zase umožňují díky jejich délce větší možnosti pohybu po hmatníku. Takže, tady vidíte, že jak vybrat správné ukulele záleží hlavně na tom, co se vám více zamlouvá.

Jak vybrat značku ukulele

Přiznám se, že orientovat se mezi všemi výrobci je takřka nadlidský úkol, protože jich je nepřeberné množství. Mezi původní výrobce se mísí nové značky o kterých jste mohli slýchat jen v kytarovém světě. Takže oblíbené značky jsou třeba Cordoba, Kala, Mahalo, Darestone, Ibanez, Ortega. A mohl bych pokračovat dál.

Některá ukulele mají dobrou pověst mezi začátečníky, jiný výrobce je zase oblíbený u dětí díky široké nabídce barev, někdo je oblíbený mezi hudební smetánkou Uluru a další se věnuje elektrifikaci nástroje.

jak vybrat správnou velikost ukulele

Kde koupit ukulele

Dnes už je v obchodech v ČR výběr ukulele dost pestrý. Jestli hraje největší roli váš „omezený“ rozpočet je jisté, že zamíříte přímo mezi levné výrobce. Jejich nástroje se dají pořídit za méně než 1000 Kč. Prodejci mají připravené i daleko levnější alternativy. Taková ukulele můžete v obchodě pořídit i za 600 Kč. Takový nástroj vám nikdo rozumný nedoporučí. Takové ukulele je nejspíš levný „zmetek“. V lepším případě použitelný jako hračka.

Vybírejte v obchodu nástroje s cenou kolem 1000 Kč. Není žádná ostuda koupit levný nástroj, protože zatím nevíte jestli vás bude hraní bavit. Když nebude. Neutratíte moc peněz. Když myslíte hru na ukulele smrtelně vážně. Váš nástroj bude stát minimálně jednou tolik v ideálním případě 2x tolik. No porovnejte si třeba ceny v eshopu Muzirker nebo Music-city.

Cena ukulele se může vyšplhat i do závratných výšin. Jedná se však o špičkové nástroje jejichž hodnota přesahuje desítkytisíc korun.

Jaký ukuleleshop

Nákup čehokoli přes internet (z e-shopu) skrývá jisté riziko. U hudebních nástrojů to platí dvojnásob. Pokud se zeptáte na názor zkušených hudebníků, budou vám doporučovat nástroj osobně vyzkoušet v obchodu, ať nemá špatný zvuk, prohlédnout kvalitu zpracování, ať není špatně slepený, a tak dále. Pokud jste začátečník nic z toho stejně nepoznáte.

Nákup ukulele v internetovém obchodu není žádným rizikem, protože nakupování má svá pravidla.

Zboží lze vrátit v zákonem daném časovém intervalu. Takže obava, že vám prodejce pošle nějaký nedodělek odpadá. Stejně tak na ukulele platí záruční doba kdy můžete bez obav vrátit nástroj prodejci k opravě nebo výměně.

Určitě pokračujte sem: Jaké ukulele pro začátečníky

28 komentářů

 1. Eliška napsal:

  Dobrý den, chtěla bych začít hrát na ukulele, ale jsem úplný začátečník (na žádný nástroj jsem ještě nehrála) a potřebovala bych poradit jestli sopránové nebo koncertní a jaké mají rozměry. Děkuji

 2. Eva Fialová napsal:

  Dobrý den,
  můžete mi prosím poradit, jaké koupit ukulele pro čtrnáctiletou dceru? Je úplný začátečník, sluch má, 9 let hraje na klavír.Asi soprán, cena do 2 000 Kč.

 3. Benedikt Zeman napsal:

  Dobrý den, chci si koupit ukulele (sopr.) tak do 1900 Kč. Mohl by jste mi poradit jaké je podle vás nejlepší ? Prostě nejlepší z těch levnějších.

 4. Anděla Vacková napsal:

  Dobrý den,
  jsem začátečník a vybírám mezi dvěma ukulele- KALA Makala MK-SD Dolphin Soprano Ukulele a MAHALO MK1. Co mě na Makale odrazuje je to, že zadní část je vyrobená z plastu. Poradíte mi?

  • admin - Jarda napsal:

   Dobrý den, já samozřejmě neznám každý typ ukulele. Podle recenzí vlastníků obou typů jsou to prý dobré nástroje. Otázka je, kolik toho měli recenzenti nahráno v době kdy tu recenzi psali.

   Nebude to žádná bomba, ale jestli udrží ladění, tak se na to bude učit určitě dobře.

 5. Jana napsal:

  Dobrý den, ráda bych si koupila sopránové ukulele, už mám jedno v hledáčku (je to spíše z té levnější kategorie), ale v recenzích na něj většina lidí píše, že museli vyměnit struny. Jsou tam z nylonu a většina spíš doporučuje struny kovové. Na internetu je ale velký výběr. Máte nějaké, které byste mohl prosím doporučit? Děkuji 🙂

  • admin - Jarda napsal:

   Kovové struny tam v žádném případě nedávejte. Na ukulele vždy nylonové. Vyjímky existují, ale ne v levných kategoriích. Takže, nechat nylon a nedat na hloupé řeči.

 6. Michal napsal:

  Dobrý den. Koukám, že máte bohaté zkušenosti s mnoha uke, bylo by možné poprosit o radu s výběrem. Chci začít na ukulele a vybírám, velikostně jsem se už rozhodnul pro tenorové (silné prsty, pěkný zvuk ), finančně mám představu tak do 2500,- . Co jsem se díval tak rozmýšlím mezi Flight NUT 310tenor, Kala Makala MK-T tenor případně Ortega RU5-TE. Měl by jste s některým z nich zkušenosti, nebo rovnou některému řekl ne? případně lepší typ? dík za jakoukoliv radu, hraju na kytaru a v této oblasti jsem pole neorané 🙂

  • admin - Jarda napsal:

   Všechna ukulele rozhodně neznám :-). Společnost Kala vznikla poměrně nedávno. Tuším v roce 2005. To neznamená, že nemají dobré nástroje. Ortega a Flight v devadesátých letech. To neznamená, že mají dobré nástroje :-). Ani jeden ze zmíněných nástrojů jsem v ruce nedržel, tak namůžu radit.

   Zkuste si nástroje najít na Youtube a poslechnout si co vám zní lépe. Bude to zkreslené no. Jestli máte možnost je vyzkoušet osobně, tak do toho. Zvuk bude rozhodující. Zpracování nástrojů bude víceméně podobné – co do kvality. Při nákupu přes internet vybírejte podle preferencí a tíhnutí k určité značce. Víc poradit nedokážu.

 7. Kristína napsal:

  Dobrý deň chcela by som si kúpiť ukulele a začať na ňom hrať ale neviem či si mám kúpiť Sopranové alebo Koncertné ukulele :/

  • admin - Jarda napsal:

   Koncertní a sopránové ukulele mají stejné ladění. Hlavní rozdíl je v tom, že koncertní ukulele je o kousek delší. Díky tomu by mohlo mít lepší/bohatší zvuk. To je spekulace, protože záleží na způsobu provedení. Vezměte to, co vám lépe zní nebo co se vám více líbí.

 8. Míra napsal:

  Dobrý den, https://ukulelko.cz/ mě potěšilo množstvím zajímavých informací. Sháním nástroj pro syna 16 let, který je vynikající pianista, ale piano se na cestování nehodí …nehledám proto drahý nástroj, ale cestovní „spotřebák“.
  První ohmatání ukulele mě trochu vyděsilo, protože většina (spíše všechna do cca 3000,-) v oktávě neladila. Nemusí to hrát až tak skvěle, ale ladit by to mělo.
  Ze zde doporučených nástrojů mě zaujalo Lanikai, ale asi bylo moc dobré 🙁 nikde rozumně třeba 21 není.
  U nás v Plzni (Houdek) jsem narazil na nástroje Flight. Máte s nima nějakou zkušenost? Kam byste mě směroval?
  Děkuji za názor. Míra

  • admin - Jarda napsal:

   Ono je to s ukulele jako s čímkoli jiným. Nemůžete od nástroje za 1500-1600 čekat zázraky, ale spíš musíte volit kompromisy. Flight jsou z Číny, ale co není? U levných nástrojů nemůže nikdo čekat, že se s tím bude někdo piplat v dílně na koleni a ladit to k dokonalosti. Máte výhodu, že si můžete nástroj vyzkoušet a ještě máte sluch. Vyberte si tedy to, z čeho budete mít dobrý pocit.

 9. Domča napsal:

  Dobrý den, mám otázku. Kupuji si již druhé ukulele pro pokročilé ukulelisty a mám otázku, zda se vyplatí koupit si elektroakustické ukulele.
  Je ve zvuku nějaký rozdíl od akustického? Tak často ho zapojovat nebudu, ale když už kupuji dražší, říkám si, proč ne.
  Děkuji
  Domča T.

  • admin - Jarda napsal:

   Tak zásadní rozdíl tam není. Do doby než ho připojíte 🙂 pak to musí stát za to. Také po něm pokukuji.

 10. Monika P napsal:

  Dobrý den, chci začít hrát na ukulele. je to můj první nástroj. Ale nevím jaké si mám vybrat určitě bych chtěla sopráno, tak do 2000. Na netu hodně doporučují Eddy Finn EF-1S ale jako naprostý amatér se v tom nevyznám :-/ prosím o radu.
  Děkuji

 11. Adéla Lisková napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na volbu dřeva u sopránového ukulele. Mám jich pár vybraných za 800-900kč.
  Poslední otázkou tedy zůstává,jaké dřevo.
  Děkuji

  • admin - Jarda napsal:

   Já myslím, že v této cenové kategorii je to celkem jedno. Jestli si budete zkoušet ukulele v prodejně, tak vezměte to co vám lépe zní.:)

 12. Kika napsal:

  Chcela som sa spýtať,aký máte názor na ukulele vyrobené z plastu ? Je samozrejmé,že nie ako drevené,ale zvažujem kúpu,tak I to má zmysel? Ďakujem za odpoveď 🙂

  • admin - Jarda napsal:

   Problém plastových ukulele je v tom, že jsou levná. Když pominu fakt, že ukulele z plastu nebude mít tak dobrý zvuk jako ukulele ze dřeva, je zde daleko větší problém v podobě špatných mechanik. Čím levnější ukulele – tím levnější mechaniky. Nemusí se to stát, ale spíše se to stane, že nebude ukulele držet ladění a vy budete muset při každém hraní nástroj znovu ladit.

 13. Jiří napsal:

  Dobrý den, dostalo se mi do rukou sopránové ukulele, jsem unešen zvukem, Ale mám silné prsty. kupříkladu akord D je problém. chtěl bych se zeptat jestli u Tenorového ukulele jsou i větší rozteče pražců

  • admin - Jarda napsal:

   Akord D se drží v jednom pražci. Viděl jsem na uke hrát spousty lidí i bývalé havíře a zedníky, kteří měli tlapy jak medvědi a nedělalo jim to problém. Z vlastní zkušenosti vím, že je to spíše o ohebnosti prstů a ta se zlepšuje až s tréninkem. Jestli máte možnost vyzkoušejte si tenor někde v obchodu, aby jste nebyl zklamaný.

  • Miki napsal:

   TAky nemám uplně malé prsty a vlezu se. Konkrétně D hraju pouze jedním prstem, takže je to nejméně problematický akord. takže potvrzuji že důležitý je trénink a ohebnost prstů 😀 (už to tak hraju i na kytaře, je to fakt pohodlné)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *