Jaké ukulele

Nákup ukulele může být velmi obtížný, zejména pokud se jedná o váš první hudební nástroj.

Jakou velikost mám koupit?

Existují čtyři hlavní rozměry (sopran, koncert, tenor, baryton). Jednotliví výrobci si své nástroje dále upravují dle svých potřeb, ale vždy vycházejí ze základních velikostí. Když jste začátečník pročtěte si nejprve rady pro začínající ukulelisty.

Většina ukulele hudebníků začíná na Sopránové ukulele, protože je nejmenší, má tradiční tvar i ladění. To znamená, že je nejméně náročné pro výuku.

Kterou značku ukulele mám koupit?

Přiznám se, že orientovat se mezi všemi výrobci je takřka nadlidský úkol, protože jich je nepřeberné množství. Mezi původní výrobce se mísí nové značky o kterých jste mohli slýchat jen v kytarovém světě.  

Některá ukulele mají dobrou pověst mezi začátečníky Ibanez, jiný výrobce je zase oblíbený u dětí díky široké nabídce barev, někdo je oblíbený mezi hudební smetánkou Uluru a další se věnuje elektrifikaci nástroje.

Kolik stojí ukulele?

Jestli hraje největší roli váš „omezený“ rozpočet je jisté, že zamíříte přímo mezi levné výrobce- Jejich nástroje se dají pořídit za méně než 1000 Kč, prohlédnout levná ukulele bez jména.

Není to žádná ostuda. Řada začátečníků volí levné nástroje, protože nevědí, zda je hraní bude opravdu bavit. Když myslíte hru na ukulele smrtelně vážně bude vás váš nástroj stát minimálně jednou tolik v ideálním případě 2x tolik.

Takže jestli to s hraním myslíte opravdu vážně spíš se podívejte na Ibanez UKS10 nebo ORTEGA RU5

Cena ukulele se může vyšplhat i do závratných výšin, jedná se však o špičkové nástroje jejichž hodnota přesahuje desítkytisíc korun.

U levných nástrojů hrozí, že vás hra začne skutečně bavit. Začnete se ve hře posouvat dále a náhle přijdete na nedostatky, kterými váš nástroj trpí. Špatný zvuk, nekvalitní provedení nebo podivné zpracování.

Ukulele z internetu?

Nákup čehokoli přes internet skrývá jisté riziko. U hudebních nástrojů to platí dvojnásob. Pokud se zeptáte na názor zkušených hudebníků, budou vám doporučovat nástroj osobně vyzkoušet, ať nemá špatný zvuk, prohlédnout kvalitu zpracování, ať není špatně slepený, a tak dále. Pokud jste začátečník nic z toho stejně nepoznáte.

Nákup ukulele z internetu není žádným rizikem, protože nakupování má svá pravidla.

Zboží lze vrátit v zákonem daném časovém intervalu. Takže obava, že vám prodejce pošle nějaký nedodělek odpadá. Stejně tak na ukulele platí záruční doba kdy můžete bez obav vrátit nástroj prodejci k opravě nebo výměně.

sopranove-lanikai-11Bezva uke!
Pro začátečníky i pokročilé hráče můžu doporučit. Ibanez UKS10. Článek o něm tady

Ukulele e-shop ve kterém se vyzná každý Ukulele e-shop

22 komentářů

 1. Jiří napsal:

  Dobrý den, dostalo se mi do rukou sopránové ukulele, jsem unešen zvukem, Ale mám silné prsty. kupříkladu akord D je problém. chtěl bych se zeptat jestli u Tenorového ukulele jsou i větší rozteče pražců

  • admin - Jarda napsal:

   Akord D se drží v jednom pražci. Viděl jsem na uke hrát spousty lidí i bývalé havíře a zedníky, kteří měli tlapy jak medvědi a nedělalo jim to problém. Z vlastní zkušenosti vím, že je to spíše o ohebnosti prstů a ta se zlepšuje až s tréninkem. Jestli máte možnost vyzkoušejte si tenor někde v obchodu, aby jste nebyl zklamaný.

 2. Kika napsal:

  Chcela som sa spýtať,aký máte názor na ukulele vyrobené z plastu ? Je samozrejmé,že nie ako drevené,ale zvažujem kúpu,tak I to má zmysel? Ďakujem za odpoveď 🙂

  • admin - Jarda napsal:

   Problém plastových ukulele je v tom, že jsou levná. Když pominu fakt, že ukulele z plastu nebude mít tak dobrý zvuk jako ukulele ze dřeva, je zde daleko větší problém v podobě špatných mechanik. Čím levnější ukulele – tím levnější mechaniky. Nemusí se to stát, ale spíše se to stane, že nebude ukulele držet ladění a vy budete muset při každém hraní nástroj znovu ladit.

 3. Adéla Lisková napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na volbu dřeva u sopránového ukulele. Mám jich pár vybraných za 800-900kč.
  Poslední otázkou tedy zůstává,jaké dřevo.
  Děkuji

  • admin - Jarda napsal:

   Já myslím, že v této cenové kategorii je to celkem jedno. Jestli si budete zkoušet ukulele v prodejně, tak vezměte to co vám lépe zní.:)

 4. Monika P napsal:

  Dobrý den, chci začít hrát na ukulele. je to můj první nástroj. Ale nevím jaké si mám vybrat určitě bych chtěla sopráno, tak do 2000. Na netu hodně doporučují Eddy Finn EF-1S ale jako naprostý amatér se v tom nevyznám :-/ prosím o radu.
  Děkuji

 5. Domča napsal:

  Dobrý den, mám otázku. Kupuji si již druhé ukulele pro pokročilé ukulelisty a mám otázku, zda se vyplatí koupit si elektroakustické ukulele.
  Je ve zvuku nějaký rozdíl od akustického? Tak často ho zapojovat nebudu, ale když už kupuji dražší, říkám si, proč ne.
  Děkuji
  Domča T.

  • admin - Jarda napsal:

   Tak zásadní rozdíl tam není. Do doby než ho připojíte 🙂 pak to musí stát za to. Také po něm pokukuji.

 6. Míra napsal:

  Dobrý den, https://ukulelko.cz/ mě potěšilo množstvím zajímavých informací. Sháním nástroj pro syna 16 let, který je vynikající pianista, ale piano se na cestování nehodí …nehledám proto drahý nástroj, ale cestovní „spotřebák“.
  První ohmatání ukulele mě trochu vyděsilo, protože většina (spíše všechna do cca 3000,-) v oktávě neladila. Nemusí to hrát až tak skvěle, ale ladit by to mělo.
  Ze zde doporučených nástrojů mě zaujalo Lanikai, ale asi bylo moc dobré 🙁 nikde rozumně třeba 21 není.
  U nás v Plzni (Houdek) jsem narazil na nástroje Flight. Máte s nima nějakou zkušenost? Kam byste mě směroval?
  Děkuji za názor. Míra

  • admin - Jarda napsal:

   Ono je to s ukulele jako s čímkoli jiným. Nemůžete od nástroje za 1500-1600 čekat zázraky, ale spíš musíte volit kompromisy. Flight jsou z Číny, ale co není? U levných nástrojů nemůže nikdo čekat, že se s tím bude někdo piplat v dílně na koleni a ladit to k dokonalosti. Máte výhodu, že si můžete nástroj vyzkoušet a ještě máte sluch. Vyberte si tedy to, z čeho budete mít dobrý pocit.

 7. Kristína napsal:

  Dobrý deň chcela by som si kúpiť ukulele a začať na ňom hrať ale neviem či si mám kúpiť Sopranové alebo Koncertné ukulele :/

  • admin - Jarda napsal:

   Koncertní a sopránové ukulele mají stejné ladění. Hlavní rozdíl je v tom, že koncertní ukulele je o kousek delší. Díky tomu by mohlo mít lepší/bohatší zvuk. To je spekulace, protože záleží na způsobu provedení. Vezměte to, co vám lépe zní nebo co se vám více líbí.

 8. Michal napsal:

  Dobrý den. Koukám, že máte bohaté zkušenosti s mnoha uke, bylo by možné poprosit o radu s výběrem. Chci začít na ukulele a vybírám, velikostně jsem se už rozhodnul pro tenorové (silné prsty, pěkný zvuk ), finančně mám představu tak do 2500,- . Co jsem se díval tak rozmýšlím mezi Flight NUT 310tenor, Kala Makala MK-T tenor případně Ortega RU5-TE. Měl by jste s některým z nich zkušenosti, nebo rovnou některému řekl ne? případně lepší typ? dík za jakoukoliv radu, hraju na kytaru a v této oblasti jsem pole neorané 🙂

  • admin - Jarda napsal:

   Všechna ukulele rozhodně neznám :-). Společnost Kala vznikla poměrně nedávno. Tuším v roce 2005. To neznamená, že nemají dobré nástroje. Ortega a Flight v devadesátých letech. To neznamená, že mají dobré nástroje :-). Ani jeden ze zmíněných nástrojů jsem v ruce nedržel, tak namůžu radit.

   Zkuste si nástroje najít na Youtube a poslechnout si co vám zní lépe. Bude to zkreslené no. Jestli máte možnost je vyzkoušet osobně, tak do toho. Zvuk bude rozhodující. Zpracování nástrojů bude víceméně podobné – co do kvality. Při nákupu přes internet vybírejte podle preferencí a tíhnutí k určité značce. Víc poradit nedokážu.

 9. Jana napsal:

  Dobrý den, ráda bych si koupila sopránové ukulele, už mám jedno v hledáčku (je to spíše z té levnější kategorie), ale v recenzích na něj většina lidí píše, že museli vyměnit struny. Jsou tam z nylonu a většina spíš doporučuje struny kovové. Na internetu je ale velký výběr. Máte nějaké, které byste mohl prosím doporučit? Děkuji 🙂

  • admin - Jarda napsal:

   Kovové struny tam v žádném případě nedávejte. Na ukulele vždy nylonové. Vyjímky existují, ale ne v levných kategoriích. Takže, nechat nylon a nedat na hloupé řeči.

 10. Anděla Vacková napsal:

  Dobrý den,
  jsem začátečník a vybírám mezi dvěma ukulele- KALA Makala MK-SD Dolphin Soprano Ukulele a MAHALO MK1. Co mě na Makale odrazuje je to, že zadní část je vyrobená z plastu. Poradíte mi?

  • admin - Jarda napsal:

   Dobrý den, já samozřejmě neznám každý typ ukulele. Podle recenzí vlastníků obou typů jsou to prý dobré nástroje. Otázka je, kolik toho měli recenzenti nahráno v době kdy tu recenzi psali.

   Nebude to žádná bomba, ale jestli udrží ladění, tak se na to bude učit určitě dobře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *