Jak naladit ukulele

Jak naladit ukulele se dozvíte v tomto návodu. Jde to několika způsoby. Ladění možná vypadá složitě, ale složité není. Ladit ukulele můžete jak s chromatickou ladičkou, tak online nebo pomocí bezplatné aplikace v mobilu. Nalaďte konečně to svoje ukulele, ať můžete hrát.

Způsobů jak ladit ukulele, je několik. Pozor si dají leváci, kteří musí struny ze svého ukulele přendat tak, aby se dalo hrát levou rukou. Všechny velikosti ukulele se dají ladit jak chromatickou ladičkou, tak i mobilní aplikací nebo online. Nicméně, to nejsou příliš dobré metody. Nejlepší je použít klasickou chromatickou ladičku.

Ladění jednotlivých strun ukulele

ladění strun na ukulele

Ladí se horní struna do G, třetí struna do C, druhá E a první A. Často zmiňovanou pomůckou pro ladění ukulele je popěvek – můj pes má blechy. Jako začátečník podle této pomůcky naladit nedokážete. Výrobci občas doporučují ladit A, D, Fis (F#), H. Je to o stupeň výš než předešlé ladění.  Co zvolíte,  záleží jen na vás.

Obvyklé ladění podle druhu ukulele

  • Sopránové ukulele: G4, C4, E4, A4 méně čaté A, D, F# (Fis), H
  • Koncertní ukulele: G4, C4, E4, A4
  • Tenorové ukulele: G4, C4, E4, A4 také G3, C4, E4, A4
  • Barytonové ukulele: D3, G3, B3 (H3), E4
Ukulelekurzakordy

Pozor

Při domácím učení můžete získat spoustu špatných návyků, které se potom špatně odnaučují. Tohle platí pro dospělé a pro děti obzvlášť. Pokud to s ukulele myslíte vážně, tak doporučuji kurz ukulele.

Tento kurz ukulele stojí 590 Kč jednorázově s „doživotním“ přístupem k materiálům.

Když zadáte slevový kód: UKULELKO20 (platí jen do konce Vánoc)

Tak vás kurz vyjde na pouhých 472 Kč jednorázově.

Jak naladit pro leváka?

Když si koupíte nové ukulele, určitě vám přijde naladěné pro praváky. V takové případě budete muset struny přendat. Není to nic složitého. Nezapomeňte si je poznačit! Ať víte jak je dát zpět. Pak je přendejte tak, aby když bude krk směřovat na pravou stranu, byly struny naladěny podle obrázku výše. To znamená: Když budete jako levák mačkat struny pravou rukou, musí být struny od shora dolů v tomto pořadí G, C, E, A. V tom je celé kouzlo ladění ukulele pro leváky.

Ladička ukulele

Absolutně nejjednodušším a zřejmě nejlepším řešením, jak naladit ukulele, je použít ladičku ukulele, kterou klipsem připevníte na hlavici ukulele a jednoduše brnkáte do strun a otáčíte kolíky dokud ladička neukáže, že je tón správný. Tedy naladěný.

Ladicka Joyo

Ladička na ukulele

Klipová chromatická ladička je věc, bez které se pravděpodobně neobejdete. Jasně ono jde nástroj naladit přes aplikaci v telefonu, ale není to ono. Klipová ladička se chytne u ladící mechaniky a pak už se jen brnká na strunu. Na barevném displeji vidíte, jak daleko jste od správného tónu. S takovou ladičkou naladí nástroj i hudební analfabet.

Já používám ladičku na kytaru, která naladí i moje ukulele. Důležité je, aby byla chromatická. To znamená, že není speciálně jen pro kytaru, ale dokáže ukázat hraný tón na jakýkoli strunný nástroj a případně poradit jestli strunu utáhnout nebo povolit.

Jak naladit ukulele s ladičkou

Ladění ukulele s ladičkou je jednoduché. Přichytnete ladičku na hlavu nástroje a ladíte. Ladit s ní jde většinou i v hluku nebo ve tmě. Princip ladění je jednoduchý. Brnknete na strunu a ladička vám ukáže jestli strunu utáhnout nebo povolit.

Jestli si potrpíte na styl můžete si koupit ladičku ve tvaru sovy, kočičky, mimozemšťana nebo třeba soba.

Jak naladit ukulele online

Ukulele můžete naladit i online. Ladit takhle ukulele není dobrý způsob, protože to je nepřesná metoda. Stejně jako ladění s mobilní aplikací. Jakou nouzové ladění to použitelné je. Stačí do vyhledávače napsat frázi Ukulele turner a uvidíte kolik je na světě ukulele ladiček.

Ukulele můžete naladit i s chytrým telefonem

Jestliže máte telefon s Androidem (nevím jak u iPhonů nebo Windowsphonů) můžete ukulele naladit pomocí jednoduché aplikace Tuner – gStrings (odkaz na aplikaci v obchodu Google). Prostě brnknete na strunu a aplikace vám ukáže jaký tón máte naladěný a podle stupnice poznáte jestli máte strunu povolit nebo přitáhnout. V základní verzi je zdarma.

Zkuste si naladit ukulele podle sluchu

Také můžete ladit podle sluchu. Říká se tomu standardní ladění. To stejně jako začátečník nesvedete, tak není potřeba se tím zabývat, protože něco takového dokážete až po dlouhé praxi hraní nebo když jste absolutní sluchař.