Jak naladit ukulele

Jak naladit ukulele se dozvíte v tomto návodu. Jde to několika způsoby. Ladění možná vypadá složitě, ale složité není. Ladit ukulele můžete jak s chromatickou ladičkou, tak online nebo pomocí bezplatné aplikace v mobilu. Nalaďte konečně to svoje ukulele, ať můžete hrát.

Způsobů jak ladit ukulele, je několik. Pozor si dají leváci, kteří musí struny ze svého ukulele přendat tak, aby se dalo hrát levou rukou. Všechny velikosti ukulele se dají ladit jak chromatickou ladičkou, tak i mobilní aplikací nebo online. Nicméně, to nejsou příliš dobré metody. Nejlepší je použít kasickou chromatickou ladičku.

Ladění jednotlivých strun ukulele

ladění strun na ukulele

Ladí se horní struna do G, třetí struna do C, druhá E a první A. Často zmiňovanou pomůckou pro ladění ukulele je popěvek – můj pes má blechy. Jako začátečník podle této pomůcky naladit nedokážete. Výrobci občas doporučují ladit A, D, Fis (F#), H. Je to o stupeň výš než předešlé ladění.  Co zvolíte,  záleží jen na vás.

Obvyklé ladění podle druhu ukulele

 • Sopránové ukulele: G4, C4, E4, A4 méně čaté A, D, F# (Fis), H
 • Koncertní ukulele: G4, C4, E4, A4
 • Tenorové ukulele: G4, C4, E4, A4 také G3, C4, E4, A4
 • Barytonové ukulele: D3, G3, B3 (H3), E4

Jak naladit pro leváka?

Když si koupíte nové ukulele, určitě vám přijde naladěné pro praváky. V takové případě budete muset struny přendat. Není to nic složitého. Nezapomeňte si je poznačit! Ať víte jak je dát zpět. Pak je přendejte tak, aby když bude krk směřovat na pravou stranu, byly struny naladěny podle obrázku výše. To znamená: Když budete jako levák mačkat struny pravou rukou, musí být struny od shora dolů v tomto pořadí G, C, E, A. V tom je celé kouzlo ladění ukulele pro leváky.

Ladička ukulele

Absolutně nejjednodušším a zřejmě nejlepším řešením, jak naladit ukulele, je použít ladičku ukulele, kterou klipsem připevníte na hlavici ukulele a jednoduše brnkáte do strun a otáčíte kolíky dokud ladička neukáže, že je tón správný. Tedy naladěný.

Já používám ladičku na kytaru, která naladí i moje ukulele. Důležité je, aby byla chromatická. To znamená, že není speciálně jen pro kytaru, ale dokáže ukázat hraný tón na jakýkoli strunný nástroj a případně poradit jestli strunu utáhnout nebo povolit. Ladičky v Music-city nebo si porovnejte ceny ladiček v českých e-shopech.

Nejlepší ladičky podle uživatelů

Jak naladit ukulele s ladičkou

Ladění ukulele s ladičkou je jednoduché. Přichytnete ladičku na hlavu nástroje a ladíte. Ladit s ní jde většinou i v hluku nebo ve tmě. Princip ladění je jednoduchý. Brnknete na strunu a ladička vám ukáže jestli strunu utáhnout nebo povolit.

Jestli si potrpíte na styl můžete si koupit ladičku ve tvaru sovy, kočičky, mimozemšťana nebo třeba soba.

Jak naladit ukulele online

Ukulele můžete naladit i online. Ladit takhle ukulele není dobrý způsob, protože to je nepřesná metoda. Stejně jako ladění s mobilní aplikací. Jakou nouzové ladění to použitelné je. Stačí do vyhledávače napsat frázi Ukulele turner a uvidíte kolik je na světě ukulele ladiček.

Ukulele můžete naladit i s chytrým telefonem

Jestliže máte telefon s Androidem (nevím jak u iPhonů nebo Windowsphonů) můžete ukulele naladit pomocí jednoduché aplikace Tuner – gStrings (odkaz na aplikaci v obchodu Google). Prostě brnknete na strunu a aplikace vám ukáže jaký tón máte naladěný a podle stupnice poznáte jestli máte strunu povolit nebo přitáhnout. V základní verzi je zdarma.

Zkuste si naladit ukulele podle sluchu

Také můžete ladit podle sluchu. Říká se tomu standardní ladění. To stejně jako začátečník nesvedete, tak není potřeba se tím zabývat, protože něco takového dokážete až po dlouhé praxi hraní nebo když jste absolutní sluchař.

51 názorů na “Jak naladit ukulele”

 1. Jana

  Dobrý den.
  Prosím o radu.
  Jsem začátečník, mám sopránové ukulele Kala Makala. Struny mám naladěné (GCEA).
  Když brnknu na strunu A, tak trošilinku „bzučí“ (nedržím u toho žádný akord – na prázdno)
  Ostatní struny zní čistě. Čím to může být? Mám zkusit znovu nasadit tu strunu A?
  Děkuji předem za rady.
  Jana

  1. Jaroslav

   Ahoj, taky se mi to přihodilo, zjistil jsem, že je to tím, že poslední struna (A4) není správně ve svém chlívečku. Což je taková drážka, která zajišťuje aby byli struny v pravidelných rozestupech.

 2. Ala

  Dobrý den, můžete mi prosím doporučit nějakou ladicku na sopranove ukulele? Měli jsme aplikaci v mobilu, a podle toho prý to hraje falešně.
  Děkuji

 3. Martin

  Dobrý den, mohl by mi tu kdokoli poradit proč mi nejde naladit C ?? Jsem uplný amater dneska nové ukulele a tak to tu ladím….naladil jsem vše jak má být jen to C mi ladička ani nechytne zobrazuje mi A,B,G a ještě třeba 3G atd…jsem s toho trošku neštastny. Tuší někdo co s tím??

  1. admin - Jarda

   Co máš za ladičku Martine? Dokážeš s ladičkou naladit G-nic-E-A, ale vynechané C naladit nedokážeš?

   1. Petr

    Dobrý den, já mám podobný problém. Dle ladičky naladím G-nic-E-A. Vynechané C naladit nedokážu. Někdy se mi v ladění objeví D. Ale syn má sopránové ukulele. Koupil jsem i nové struny (prý i lepší) a problém s C se nezměnil. Ladička je od Musedo. Ladění si vyzkoušela celá rodina (někdo i s trochou hudebního vzdělání sic na jiný nástroj). Něco je špatně. Co s tím? Kde je problém? Co nedělám a měl bych nebo naopak atd. atd.? Děkuji za odpověď.

    1. admin - Jarda

     Těžko radit takhle na dálku. Zkuste stáhnou z Google Obchdou aplinaci na ladění nástrojů Třeba Gstring a zkuste to s ní.

    2. Beee

     Zkuste u ladění chytnout 12 pražec

  2. Aleš Zíka

   Tipoval bych, že jde o kytarovou ladičku, na kytaře struna C není, tak ji nezná.
   Možná jde nějak přepnout na chromatický režim, pokud ne, tak pořídit jinou. Nebo C chytit na druhém pražci a ladit do D, ale nebude to ono

 4. Haňous

  Dobrý den. Již brzy budu hrdým vlastníkem ukulele (sopránového). Ráda jsem na různé úkoly teoreticky připravena, tak si pročítám nejrůznější stránky o ukulele. Párkrát jsem se setkala s názorem, že ladění v d (a d fis h) lépe souzní s kytarou. Je to pravda? Četnost tohoto tvrzení byla velmi malá a přijde mi, že kdyby to dělalo takový rozdíl, bylo by to zmíněno častěji. Nebo na tom opravdu něco je? Děkuji za odpověď.

 5. Ukulele

  Já se v tom pořád nevyznám…Odkud se počítá první struna od spodu nebo z vrchu ?

  1. admin - Jarda

   První struna je dole :). Je to tedy Ačko.

 6. Sandra

  Dobrý den…chci se zeptat..koupila jsem si nové ukulele a nevím jestli je to tak správně.Ale nejtlustější struna je druhá atk… jako kdyby byly zpřeházené je to možné..nebo je to tak správně?

 7. Domča

  Dobrý den.. v hraní na ukulele jsem opravdu úplný začátečník.. ráda bych se zeptala.. přišli mi na tom ukulele plastové struny.. mám je asi vyměnit žé?😂 a také se chc zeptat na akustické ukulele? Jak naladit? Děkuju předem za odpověď

  1. admin - Jarda

   To jsou struny nylonové. Ty na ukulele patří, takže je to správné. Jak se ladí ukulele najdeš tady 😉

 8. Adéla

  Jak mám naladit ukulele bez ladičky moc jsem to nepochopila
  Děkuji za odpověď

  1. admin - Jarda

   Stačí si stáhnout z Obchodu Play od Google nějakou aplikaci. Zkuste zadat ukulele tuner nebo ukulele ladička.

 9. Eda

  Dobrý den. Koupil jsem si ukulele vyměnil struny naladil podle ladičky.14 dni jsem hrál bez problému. Jo každý den jsem musel doladit a bylo to OK. Po 14dnech z ničeho nic ukulele přestalo v akordech ladit i když znovu naladím podle ladičky jednotlivé struny ladí akord né. Zkontroloval jsem dotažení ladicích kolíku, kobylku vše je v pořádku. Zahráni akordu se nedá poslouchat. Poraďte.

  1. admin - Jarda

   Abych řekl pravdu napadlo mě to samé co vás. Kobylka, krk, koliky. Popravdě bych musel vidět, jak a čím ladíte.

 10. David

  Zdravím lidičky prosím jsem naprostý ale opravdu naprostý začátečník mám uke cca 4 dny a chtěl jsem se zeptat mám docela velké ruce a široké prsty a začínám s akordy a některé z nich mi dělají potíž abych na tak malém prostoru ty prsty poskládal třeba do akordu D je to jen tím že prsty na to ještě zdaleka nejsou navyklé a nebo existuje i jiná varianta jak zahrát ten či onen akord i jinak?? Díky za odpověď

  1. Hell Bucht

   co se osvedcilo mne, je mit hodne zkracene nehty na ruce, kterou chytam akordy. to pak chytam mnohem presneji 🙂 jinak dobrym treninkem na uke se zpetne ukazuje moje drivejsi zkusenost s houslemi a 7/8 kytarou 😀 oba nastroje vyzadovaly dost precizni kladeni prstu a zaroven silne domackavani strun, aby znely. kazdopadne Uke mi otevira uplne novy svet 🙂

 11. Martina

  Ahojte, nevíte někdo jak je to u strun Aquila soprano new nylgut string a jejím seřazením? Je to pojmenované 1234, to znamená, že 1 je G a 4 je A? Podle tloušťky to moc neumím poznat, nějak mi to nesedí.

  1. admin - Jarda

   1=A
   2=E
   3=C
   4=G
   Mělo by to tak být.

 12. Michal

  mam stejný problém s laděním že mi ton pomalu klesá ikdyž je mechanika utahlá na fest je to asi tim že kobilka na struny je pouze na záhknutí a povoluje se pořád uzel nejspíš a tak se ptám mohu použít struny s kytary co maji na konci strun takoví ten váleček ?

  1. admin - Jarda

   Jestli si struny měnil chvíli trvá než se usadí. Pokud se to děje delší čas. Zkus struny sundat a nasadit znovu nebo je vyměnit za nové. Dobrý návod, jak je vyměnit je tady: https://www.youtube.com/watch?v=kyv7uOiXsbM od 30 vteřiny. Struny z kytary na ukulele nepatří.

 13. Natálie

  Dobrý den, potřebovala bych poradit snažím se naladit ukulele. Dojdu postupně ke všem strunám po naladeni ještě zkontroluji zda tony sedi a oni nesedi vubec nedokazou ani minutku udrzet ton nevim co s tim mam delat?

  1. admin - Jarda

   To je složité takhle radit. Co to je za ukulele?

   1. Natálie

    mam jen takové z lidlu rodiče mi řikali že na začátek stačí a koupila sem si k němu nové struny a pořad se to opakuje většinou se ton posune o cca 10 HZ

    1. admin - Jarda

     Můžeš zkusit utáhnout ladící mechaniku. Většinou to bývá na křížový šroubovák. Nalaď, utáhni a dolaď.

    2. Honza

     Vim znam. Mam ho doma. Bohuzel ladíci mechanika je k ničemu. Tak k jsem koupil nove struny a kytarové mechaniky, ktere drzi a nepovalují se. Nicméně naladění i tak vydrzi jen chvilku. Nakonec jsem koupil Uke za 1700 a je nádherné uzasne. Proste skvěle. Akorat je koncertní. Tady o neco malo vetsi.

    3. Rudolf

     Také jsem měl podobné. Neudrželo ladění ani 5 minut. Ještě ve lhůtě jsem ho e-shopu vrátil a investoval jsem do pořádného nástroje Ibanez cca 2.200,- Je to jiná káva. Pak jsem si nechal u p.Čapka udělat ukebanjo a nic dokonalejšího jsem neměl v ruce. Na struny se nemusí mačkat jen se k pražci lehce přitisknou a ono, div se světe, hraje. A jak. Asi tady platí mezi kvalitou a cenou přímá úměrnost. Ladím podle g-strings v telefonu, ukulele jen po dlouhém hraní (noc a víc), ukebanjo vydrží ještě větší zátěž.

 14. Eliška

  Ahoj chtěla jsem se zeptat … Při hraní (jsem začátečník) mi někdy ukulele tedy spíše struny vydávají takový skřípající nepříjemný zvuk.. Jen při některých akordech .. Co dělám špatně prosím o radu

  1. admin - Jarda

   Ahoj Eliško, je těžké takhle radit když ten zvuk neslyším :-). Může to být tím, že špatně zmáčkneš strunu, nebo po ní sjedeš prsty, nebo do ní brnkneš moc velkou silou.

   1. Ahoj, mam podobný problém jako Eliška, E mi občas tak divně zavibruje až to rezonuje a děsně dlouze, současně když koukám na videa a hraju podle nich mi zahraní F,fis hraje tak pohřebně co dělám špatně?

    1. admin - Jarda

     Ahoj, myslím že to bude nedostatečným tréninkem/praxí :-). Chce to cvičit, cvičit a ony se ty prsty rozhýbou 🙂

    2. JaJa

     Kludne to moze byt prazcami ktore treba dorovnat s ostatnymi to mi robilo aj na klasickej gitare. Ked jeden je vacsi od druheho napr.

 15. Lojza

  A ještě jsem se chtěl zeptat na ladění ukulele, vím že se to ladí GCEA ale nevím v jaké oktávě, já momentálně ladím jako G4 C4 E4 A4 , ale třeba 1. Oktáva mi přijde hodně hluboká a jinde na netu jsem našel jenom ladění GCEA + G musí být o oktávu větší , jinak nic.

  Díky

  1. admin - Jarda

   Klasika je G4,C4, E4, A4, ale také můžeš zkusit naladit G o oktávu níže G3,C4,E4, A4. Uvidíš co ti bude lépe znít.

 16. Eli

  Problém mám s gStrings (tou aplikací)… Taky jsem ji stáhla (bude to asi půl roku), jenže po nedávné aktualizaci tam není možnost vybrání si tónu a podle toho ladit… Jde to jen naopak, že to zařízení ten tón rozpozná…

  Od té doby mi jde ladění těžko… Jsem pravák a i když to pro praváka i leváka, ani jedno z toho nezní dobře… Nevím, čím to je…

   1. Lojza

    Čau, prosím o radu, Jardo dík za typ na ladičku, nevíš co tam mám vybrat, abych ladil ukulele ?

    Díky

     1. Lojza

      Jo děkuji ☺

 17. Monika

  Dobrý den mám dotaz. Přes jakou stupnici akordů mám naladit ukulele? Přes C mi přijde že jsou všechny struny takové moc volné. Na displeji mám C,G,B,V,U. Díky za odpoved

  1. admin - Jarda

   No záleží na tom, jak moc volné jsou, ale nečekejte že budou napnuté k prasknutí. Možná kdyby jste napsala co máte na typ ladičky. Někdy bývá volba C jako chromatické ladění (to by bylo v pořádku). No v každém případě jde o to. Struny mají znít GCEA, takže brnknete na strunu G a ladička ukáže G máte naladěno správně.

  2. FFF

   Ahoj,
   moje ladička má taky CGBVU
   a ladím podle U jako UKULELE
   Tak by to mělo být správně :o)
   FFF

 18. AAA

  Tak já tomu nerozumím, ukulele jsem včera držela prvně, vůbec se v tom nevyznám, ale BOMBA, láska na první pohled.. ovšem, tam byly struny ADFisB, akordy se držely úúúúpně jinam, než je popisováno zde a já jsem v pasti, jelikož ho CHCI doma 😀 . Koncertní, soprán pro mě nene, ale tzn., že všechno, co jsem se včera naučila znova a jinak na jiných strunách?

  1. Radek

   ADFisH (B) je havajské ladění a podle mě také nejlepší. Nejlépe to zní, melodie si tančí ve výškách nad doprovodnou kytarou. Takto naladěné ukulele má i Israel Kamakawiwo’ole, který se proslavil písní Somewhere over the Rainbow. U sopránového nástroje doporučuji zvolit tento typ ladění, možná je to obtížnější start, ale vyplatí se.

 19. pavel nezbeda

  mám dotaz = jak sladit ukulele s kytarou nějak mi to nesedí.Děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *