Struny na ukulele

Struny na ukulele mají velký vliv na samotné znění nástroje. Levné nástroje zpravidla neoplývají vysokou kvalitou strun a mohou vám způsobit prvotní zklamání ze zvuku vašeho ukulele. Nezoufejte, tady se dozvíte, jak struny na ukulele vyměnit a jaké struny vybrat.

Struny pro ukulele

Struny na ukulele
Struny na ukulele mají různé barvy.

Ukulele struny_AquilaPři nakupovaní strun musíte dávat pozor. Každý druh ukulele má svoji kategorii strun.

Už víme, že existuji sopránové ukulele, tenorové, koncertní, barytonové.

Pro každé z nich se vyrábí jiný struny, které mají různou délku, sílu a materiál. Záleží tedy hlavně na tom, jaké máte ukulele.

Struny na sopránové ukulele

Jejich délka je až 60 centimetrů. Téměř vždy jsou určeny pro ladění GCEA. Méně časté je ADF#H. Pokud chybí údaj o tom zda se jedná o nízké (hluboké) nebo vysoké G, dá se s jistou určitostí předvídat, že se jedná o vysoké G. Vysoké G se ladí o jednu oktávu výš. Tady mají velký výběr strun.

Struny na koncertní, tenorové a barytonové ukulele

Struny se liší svoji délkou. Také se liší vysokým a nízkým G. Mohou být pro ladění GCEA a struny pro barytonové ukulele jsou i v ladění DGBE.

Jaké ukulele struny jsou nejlepší

Na to se těžko odpovídá. Každému sedne něco jiného. Při výběru strun se zaměřte na značku. Bezejmenné kupujte až na doporučení někoho zkušeného. I ty nejkvalitnější struny mohou být docela levné. To znamená, že můžete s ukulele strunami experimentovat a zkoušet, co vám bude lépe znít.

Značky ukulele strun

Mezi osvědčené výrobce strun na ukulele patří Aquila, D’Addario. Méně časté jsou značky Kala nebo třeba Fender. Když si pořídíte nové ukulele, tak bude s největší pravděpodobností vybaveno strunami od výrobce Aquila.

Materiál ukulele strun

Materiálová nabídka ukulele strun je docela pestrá. V obchodech se nejčastěji vyskytují struny z materiálu: Nylgut, Nylon, Titanium atd. Nabídka je vážně bohatá. Které z nich jsou nejlepší? To si musíte vyzkoušet sami.

Barva strun je vlastně hlavně o vzhledu. Dnes si můžete pořídit struny, které jsou barevné, černé nebo čiré.

Kovové struny na ukulele

Často dostávám dotazy jestli se mohou na ukulele natáhnout kovové struny. Jestli se kovové struny prodávají. Asi se neprodávají. Natahovat kovové struny na ukulele není dobrý nápad. Nebylo pro to vyrobené. Kovové struny mají větší tah na kobylku. Ta by se mohla časem utrhnout.

Jak vyměnit struny na ukulele

Jak často struny měnit?

Každý muzikant vám řekne až se opotřebují. To může být za měsíc, za půl roku nebo za rok. Ono záleží na tom, jak moc hrajete. Tedy kolik času. Struny se mění když se mění jejich vlastnosti (zvuk). Nemusíte se obávat. Jako začátečník užijete jedny struny dlouhou dobu.

Já měním struny tak po půl roce. Ohrané určitě nejsou, ale dělám to hlavně kvůli tomu, že chci zkusit jinou značku strun. Je to taková moje rozmařilost.

Pokud se v problematice strun nevyznáte zcela jistě se vyhněte neznámým značkám a sáhněte raději po jasné a osvědčené tradici v podobě strun Aquila a D’Addario.

Teď když máte ukulele a struny. Nakonec ho musíte ještě naladit. Jak naladit ukulele.

6 názorů na “Struny na ukulele”

 1. Lia

  Dobrý den, prosím o radu ohledně strun na barytonové ukulele. Struny D a G jsou vždycky dvě ovinuté kovem nebo to může být i jinak? Případně jaké struny konkrétně (značka+typ) nemají to kovové vinutí právě pro D, G? Děkuji!

 2. pavlina

  Dobrý den prosím o radu ..koupila jsem si nove struny na ukulele jsou to aguila new nylgut 30U. po rozbaleni jsem našla 3 struny nilonové označené barevně červená modrá zelena a 1 strunu kovovou… prosím jaka barva je jaká struna??? nikde jsem se to nedočetla a proč je tam ta kovová????

  moooooooooooooooooc děkuji předem za odpověď jinak jsem ztracena…

  děkuji

  s pozdravem pavlína

  1. admin - Jarda

   Mělo by to být takhle co se mi podařilo najít na internetu. Jen ta kovová mi tam teda nepasuje a popravdě s tím nemám zkušenost. Z druhé strany obalu jsou ty struny většinou popsané.

   Červená – A
   Modrá – E
   Zelená – C
   Bílá – G

  2. ukulele

   pavlina – možná bych je natáhl i podle tloušťky.
   struna G bude nejspíš nilon pouze omotaná měděným nebo hliníkovým drátem .

 3. David Muller

  Struny jsou ale vyráběny z více materiálů mohu se zeptat který je ten nejlepší?

  1. admin - Jarda

   Já například používám stále nylonové, ale třeba Aquila začala vyrábět nějakou technologii Nylgut. Ještě jsem je nezkoušel, takže nevím. Podle nich si to všichni začali pochvalovat atd. Více si můžete v AJ přečíst zde http://www.aquilausa.com/uke_strings.html. Nejlepší struny jsou ty, které vám na nástroji nejlépe znějí, takže je možné vystřídat několik sad než přijdete na ty správné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *