Ukulele struny

Můžete mít nejdražší ukulele světa, ale jeho zvuk zničíte nekvalitní strunou. Špatné ukulele nevylepšíte sebelepší strunou. Struny mají velký vliv na samotné znění ukulele. Levné nástroje zpravidla neoplývají vysokou kvalitou strun a mohou vám způsobit prvotní zklamání.  Nezoufejte a vyměňte je za jiné  Aquila nebo D’Addario.

Při nakupovaní strun musíte dávat pozor. Předně si zkontrolujte velikost svého ukulele. Už víme, že existuji sopránové, tenorové, koncertní, barytonové a pro každé z nich se vyrábí jiný typ strun, které mají různou délku a sílu.

Sopránové struny

Jejich délka je až 60 centimetrů. Téměř vždy jsou určeny pro ladění GCEA. Pokud chybí údaj o tom zda se jedná o nízké nebo vysoké G, dá se s jistou určitostí předvídat že se jedná o vysoké G.

Druh ukulele

Ladění

Sopránové

G4-C4-E4-A4, A4-D4-F#4-H4

Koncertní

G4-C4-E4-A4, A4-D4-F#4-H4 nebo G3-C4-E4-A4

Tenorové

G3-C4-E4-A4, G4-C4-E4-A4, A4-D4-F#4-H4 nebo D4-G3-B3-E4

Barytonové

D3-G3-B3-E4

Jaké jsou nejlepší ukulele struny?

Na to se těžko odpovídá. Každému sedne něco jiného. Při výběru strun dejte na značku a bezejmenné kupujte až na doporučení někoho zkušeného. I ty nejkvalitnější struny mohou být docela levné. To znamená, že můžete s ukulele strunami experimentovat a zkoušet, co vám bude lépe znít.

Jak často struny měnit?

Každý muzikant vám řekne až se opotřebují. To může být za měsíc, za půl roku nebo za rok. Ono záleží na tom, jak moc hrajete. Tedy kolik času. Struny se mění když se mění jejich vlastnosti (zvuk). Nemusíte se obávat. Jako začátečník užijete jedny struny dlouhou dobu.

Já měním struny tak po půl roce. Ohrané určitě nejsou, ale dělám to hlavně kvůli tomu, že chci zkusit jinou značku strun. Je to taková moje rozmařilost.

Jak vyměnit struny na ukulele

Pokud se v problematice strun nevyznáte zcela jistě se vyhněte neznámým značkám a sáhněte raději po jasné a osvědčené tradici v podobě strun Aquila a D’Addario.

Teď když už máte ukulele a struny. Nakonec ho musíte ještě naladit. Jak naladit ukulele.

6 komentářů

 1. David Muller napsal:

  Struny jsou ale vyráběny z více materiálů mohu se zeptat který je ten nejlepší?

  • admin - Jarda napsal:

   Já například používám stále nylonové, ale třeba Aquila začala vyrábět nějakou technologii Nylgut. Ještě jsem je nezkoušel, takže nevím. Podle nich si to všichni začali pochvalovat atd. Více si můžete v AJ přečíst zde http://www.aquilausa.com/uke_strings.html. Nejlepší struny jsou ty, které vám na nástroji nejlépe znějí, takže je možné vystřídat několik sad než přijdete na ty správné.

 2. pavlina napsal:

  Dobrý den prosím o radu ..koupila jsem si nove struny na ukulele jsou to aguila new nylgut 30U. po rozbaleni jsem našla 3 struny nilonové označené barevně červená modrá zelena a 1 strunu kovovou… prosím jaka barva je jaká struna??? nikde jsem se to nedočetla a proč je tam ta kovová????

  moooooooooooooooooc děkuji předem za odpověď jinak jsem ztracena…

  děkuji

  s pozdravem pavlína

  • admin - Jarda napsal:

   Mělo by to být takhle co se mi podařilo najít na internetu. Jen ta kovová mi tam teda nepasuje a popravdě s tím nemám zkušenost. Z druhé strany obalu jsou ty struny většinou popsané.

   Červená – A
   Modrá – E
   Zelená – C
   Bílá – G

  • ukulele napsal:

   pavlina – možná bych je natáhl i podle tloušťky.
   struna G bude nejspíš nilon pouze omotaná měděným nebo hliníkovým drátem .

 3. Lia napsal:

  Dobrý den, prosím o radu ohledně strun na barytonové ukulele. Struny D a G jsou vždycky dvě ovinuté kovem nebo to může být i jinak? Případně jaké struny konkrétně (značka+typ) nemají to kovové vinutí právě pro D, G? Děkuji!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *