Ukulele akordy

Akordy - číslování prstůTady se naučí hrát akordy na ukulele každý. Názorné příklady akordů pro začátečníky. Velký přehled akordů pro zkušené. Pro úplné začátečníky jsem připravil pár akordů se znázorněním kde a kterým prstem strunu na ukulele zmáčknout. A pro zkušenější hráče je na konci stránky velký přehled ukulele akordů.

Prvních 6 kroků k hraní akordů na ukulele

1. Jak číst akordy v diagramu.

Jak držet akordyTak tohle je hmatník. Na něm se akordy mačkají. Jak vidíte, vyznačil jsem na něm ladění strun (Jak naladit ukulele) G, C, E, A. Tam kde jsou teď vyznačeny tóny strun, je  první pražec. To je ten pod hlavou s kolíky. Od toho se počítají pražce směrem k tělu ukulele. Akordy se čtou zprava doleva. Takže když vezmeme první akord A; na prvním pražci zmáčknete ukazovákem druhou strunu odshora a ve druhém pražci prostředníkem první strunu – tu nejhornější. Hurá, držíte svůj první akord A. Není to žádná věda :).

2. Jak se učit akordy.

Zaručený a přesný recept vám nedám, ale povím vám, jak jsem se učil já. Je úplně jedno, kterým akordem začnete, jaký bude následovat. Naučit se je musíte všechny. Já se učil tak, že jsem si vybral 2-3 akordy a ty jsem dokola střídal v různém pořadí. Když mi to docela šlo, přidal jsem další.

Cvičit můžete i u televize. Není důležité hrát (brnkat do strun), ale vnímat správné mačkání strun. Vycvičit si ruku, prsty a sílu. Občasným hrábnutím do strun jen ověřte zda jste struny zmáčkli dostatečnou silou. To poznáte tak, že všechny zmáčknuté struny znějí a neozývá se „tupý“ nebo „drnčivý“ tón.

Rytmus

Až nebudete koukat na televizi, je důležité cvičit rytmus a rychlé střídání akordů. Nesnažte se to uspěchat a zpočátku hrajte pomalu. Hlavně dávejte pozor na správné mačkání akordů. Rychlost přijde až s poctivým cvičením.

3. Ukulele akordy pro začátečníky.

Tohle jsou základní ukulele akordy se kterými vystačíte na spousty písniček a doprovodů. Vlastně na některé písničky stačí jen dva – tři akordy. Každý začátečník by měl začít tady. Teprve až se naučí tyhle akordy. Může si svoji znalost dále rozšiřovat. Velký přehled akordů je pod videem v tomto článku.

Akordy A, C, D, F, G

Akordy-G7, C7, A7 Akordy Am, Dm, Em


Takhle mám akordy naučené já, ale při procházení internetu jsem narazil i na jiné používání prstů. Tak třeba. Akord D se může zmáčknout odshora dolů prsty – prostředník, ukazováček, prsteníček.

4. Vaše první písnička

Když kouknete na na video s fešnou pančelkou Michaelou Košťálovou zjistíte, že učí mačkat akord C malíčkem a ne prsteníčkem. Na video se určitě podívejte, protože se tam naučíte svoji první písničku od Brontosaurů – Večerka, na kterou vám vystačí jen dva ukulele akordy. Bezva ne?

Naučte se první písničku s Michaelou Košťálovou

5. Velký přehled ukulele akordů.

Tohle nejsou určitě všechny akordy, které při svém hraní potkáte. Nabízí se napsat, že jsou to ty nejčastěji používané, ale to by nebyl správný termín. Většinou záleží na tom, jaký hudební styl budete hrát.

Akordy A

Akordy A

Akordy B

Akordy B

Akordy C

Akordy C

Akordy D

Akordy D

Akordy E

Akordy E

Akordy F

Akordy F

Akordy G

Akordy G

6. Speciální akordy

Může se stát, že v zápisu uvidíte akord Asus2, Asus4 a tak dále. Například některé skladby od Čechomoru jsou vyloženě plné takových akordů. No, jak je hrát? Ukebuddy.com připravil zajímavý nástroj, kterým rychle naleznete, jak takové akordy hrát. Akordy od Ukebuddy.

37 komentářů

 1. Michaela napsal:

  Dobrý den
  Delší dobu se učím akord b a vůbec ho nechápu… Není nějaký akordy který podobně zní a dal by se ním nahradit?
  Děkuji

  • admin - Jarda napsal:

   Co na něm nechápeš Michaelo? Dvě spodní struny zmáčkneš špičkou ukazováku. Třetí strunu prostředníkem a čtvrtou prsteníkem. Je to dost o ohebnosti ruky a prstů samotných. Chce to prostě trénovat.:-)

 2. dohnal napsal:

  marně hledám snímač na ukulele pod kobylku v cizině se vyrábí

  • admin - Jarda napsal:

   Na ukeshopu mají piezo snímač, tedy píšou, že je na objednání. Zkuste to tam pohledat, ale je to takové krkolomné uchycení. Jinak v ČR nikde nic.

 3. Jan napsal:

  To éčko je masakr

 4. Kattttt napsal:

  Super rady, snadno pochopitelné👍🏼.

 5. Kateřina Jílková napsal:

  Dobrý den, jsou na ukulele lepší kovové, nebo silikonové struny? Jak se liší „cena/výkon“?

  • admin - Jarda napsal:

   Upřímně nechápu proč to dělat? Setkal jsem se jednou u barytonu, že byla jedna struna měděná. Nebylo to špatné. Když seženete, tak to zkuste. Struny z kytary nebo jiné bych na ukulele nenatahoval.

 6. Lucia napsal:

  Dobrý deň, potrebujem si kúpiť nové struny na sopránové ukulele, no ako úplná začiatočníčka neviem, podľa čoho vybrať tie najvhodnejšie a ako zo širokej ponuky rozoznám kvalitné od menej kvalitných. Mohli by ste mi prosím poradiť? Ďakujem 🙂

 7. Veronika napsal:

  Dobry den, ucim se na ukukele. Stranky super, dekuji. Mam dotaz k akordum, hraju podle klasickych zpevniku a akordu kytarovych. Jen nevim, co hrat kdyz narazim na akord H. Ve vetsine ukele akordovych prehledu H chybi. Naladeno mam c-dur. Dekuji

  • admin - Jarda napsal:

   Díky. Akord H bývá značen jako akord B. A tady je jedna z možností, jak ho na ukulele držet. https://ukulele-chords.com/B

   • rena napsal:

    Jak může být akord H značen B? Jak potom hraji skutečný akord B? B je přece o půl tonu nižší než H, takže to nemůže ladit?
    B potřebuji např když hraji písničku v F-dur.

    • Michaela napsal:

     Dobrý den, v angličtině se všeobecně tón H značí B, v českém zpěvníku toto označení nenajdete, ale u zahraničních písniček je to typické. Pravý akord B se tedy značí písmenem B a u něj je ještě malé b, stejně jako např. u akordu Eb.

 8. Michal napsal:

  když jsou u písničky akordy pro kytaru např C G F A mam to tak hrát i na ukulele ?

 9. bařtipán napsal:

  mohu na ukulele použít trsátko.Kolikati milimetrové.

  • admin - Jarda napsal:

   Trsátko použít můžeš. Trsátka jsou docela levná, tak si kup více druhů a zkoušej. Často se na ukulele hraje filcovým trsátkem nebo koženým.

 10. bařtipán napsal:

  na ukulele hraju sotva pár týdnů a uz umím plno písnicek

 11. Štverka napsal:

  Ahoj,chci se zeptat. Dalo by se jednoduše nějak vyměnit struny na ukulele ze silikonových na kovové za struny na kyzaru, nebo ke potřeba speciálně ukulelové?
  Díky

  • admin - Jarda napsal:

   Vyměnit by se to dalo, ale nedělal bych to. Na kovové struny není ukulele stavěné. Mohlo by se zničit.

 12. Ivana Horáková napsal:

  Dobrý den.
  Prosím o radu, jakým prstokladem zahrát akord E. Mně to jde jen ukazováčkem na strunu A v druhém pražci a pak stisknu ostatní prsty palcem ve čtvrtém pražci.Jde to i jinak, nebo ještě lépe, lze tento akord nahradit lehčím? Ráda bych se naučila !Dobrodružství s bohem“ a dělá mi problém jen akord E.

  • admin - Jarda napsal:

   Akord E jde nahradit, ale otázkou je, jestli je to jednodušší :-). Hraji ho stejně jako vy – palec a ukazovák. Koukněte na Ukulelehunt, je tam 10 způsobu jak ho držet http://ukulelehunt.com/2009/04/22/e-chord-ukulele/ . No nebo si do Google nebo na Youtube zadejte „ukulele chord E“ a třeba najdete ještě další a jednodušší.

 13. Eliška Stará napsal:

  Kdyz jsme levák stačí jen prehodit struny a muzu hrat podle normalnich akordu? ?

 14. Dagmar napsal:

  Ahoj, mám týden soprán ukulele, je laděné a, d, fis, h. Je prý to lepší pro pozdější hraní spolu s kytarou. Akordy jsou samozřejmě jiné než při ladění g, c, e, a. Prosím, jak má být naladěna kytara, normálně e, a, d, g, h, c? Moc to nechápu, když bude kytara hrát akord Gdur, co budu hrát já? Prosím pomozte mi někdo rozmotat tuto záhadu. Moc díky.

  • Aleš Zíka napsal:

   Nejsem odborník na ukulele, ale tohle je spíš obecná hudební teorie.
   Když kytara hraje Gdur, Vy samozřejmě taky budete hrát Gdur, teď je jen otázka, jak se k tomu postavit. Když máte ladění a, d, fis, g, hrajete o tón (dva půltóny) výš, než ladění g, c, e, a pro které jsou tabulky akordů na internentu. Takže když použijete prostoklad pro Cdur, ve skutečnosti hrajete Ddur, prostoklad proi Emoll hraje F#moll a tak dále, prostě jsou pro akordy jiné prostoklady. Takže nejčistší metoda je, tu tabulku vzít a přepsat si názvy akordů, aby odpovídaly skutečnosti, tedy C->D, C#->D#. D->E, atd.

   Druhá možnost je tabulku nechat jak je a pamatovat si, že máte hrát akord o tón „nižší“ než kytara. Z hudebního hlediska je to samozřejmě blbost, protože akord hrajete stejný, jen ho špatně pojmenováváte, navíc si musíte dát pozor, že mezi E F a H C přecházíte z křížkovaných akordů na nekřížkované a naopak. Na druhou stranu, pokud už máte prstoklady naučené, nemusíte se přeučovat jejich pojmenování a můžete si i pomoct nějakým traspozičním pravítkem.

 15. Patti napsal:

  Ahoj, četla jsem Váš článek jak vybrat ukulele ale přezto se rači zeptám. Hrála jsem na kytaru už před delší dobou a teď bych ráda zkusila ukulele a proto prosím o pár tipů které mi pomůžou vybrat. Jinak moc děkuju za stránku je super. Dík

  • admin - Jarda napsal:

   Nevím jak dobře jste na kytaru hrála, ale pokud nějak obstojně, tak určitě poznáte rozdíl mezi dobrý a špatným zvukem a teoreticky rozeznáte i kvalitu zpracování. V takovém případě je nejlepší si nastudovat akordy a vyzkoušet si ukulele přímo v nějaké prodejně kde se můžete solidně rozšoupnout :-). Já mám Ibaneze https://ukulelko.cz/ibanez-uks-10/ a při mém rekreačním hraní doma v obýváku mi plně dostačuje.

 16. Pan panda napsal:

  Asi to bude hloupí dotaz můj bratr hraje na kytaru a má vytisklé písničky i s akordy. Můžu podle těch akordů, co má na kytaru, hrát na ukulele? Děkuji za odpověď. A tohle je super stránka moc mi pomohla při výběru ukulele děkuji vám za ní opravdu hodně děkuji, děkuji, děkuji.

  • admin - Jarda napsal:

   Jasně že podle nich můžete hrát. 😉 Díky za chvály, ať se dobře daří a hraní na uke jde samo.

 17. Lůca napsal:

  Dlouho hraji na kytaru a teď se učím cca 1 týden na uke a chťela bych se naučit něakou písničku natočili by jste prosím,děkuji za pochopení

 18. Verpet napsal:

  Dobrý den, prosím o radu.
  Mám teprv cca 2 týdny ukulele, učím se postupně akordy, ale dělá mi problém rovnováha. Hmatník je mnohem těžší než samotné tělo (mám sopránové uke) a při hraní musím vždy jednou rukou nějak vyrovnávat, což mi pak brání v pohybu…je to běžné u všech, nebo je možné to řešit nějak individuálně? Děkuju moc. Veronika P.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *