Ukulele akordy

Tady se naučí hrát akordy na ukulele každý. Názorné příklady akordů pro začátečníky. Velký přehled akordů pro zkušené. Pro úplné začátečníky jsem připravil pár akordů se znázorněním kde a kterým prstem strunu na ukulele zmáčknout. A pro zkušenější hráče je na konci stránky velký přehled ukulele akordů.

Prvních 6 kroků k hraní akordů na ukulele

1. Jak číst akordy v diagramu.

Jak držet akordy

Tak tohle je hmatník. Na něm se akordy mačkají. Jak vidíte, vyznačil jsem na něm ladění strun (Jak naladit ukulele) G, C, E, A. Tam kde jsou teď vyznačeny tóny strun, je  první pražec. To je ten pod hlavou s kolíky. Od toho se počítají pražce směrem k tělu ukulele. Akordy se čtou zprava doleva. Takže když vezmeme první akord A; na prvním pražci zmáčknete ukazovákem druhou strunu odshora a ve druhém pražci prostředníkem první strunu – tu nejhornější. Hurá, držíte svůj první akord A. Není to žádná věda :).

2. Jak se učit akordy.

Zaručený a přesný recept vám nedám, ale povím vám, jak jsem se učil já. Je úplně jedno, kterým akordem začnete, jaký bude následovat. Naučit se je musíte všechny. Já se učil tak, že jsem si vybral 2-3 akordy a ty jsem dokola střídal v různém pořadí. Když mi to docela šlo, přidal jsem další.

Cvičit můžete i u televize. Není důležité hrát (brnkat do strun), ale vnímat správné mačkání strun. Vycvičit si ruku, prsty a sílu. Občasným hrábnutím do strun jen ověřte zda jste struny zmáčkli dostatečnou silou. To poznáte tak, že všechny zmáčknuté struny znějí a neozývá se „tupý“ nebo „drnčivý“ tón.

Ukulelekurzakordy

Pozor

Při domácím učení můžete získat spoustu špatných návyků, které se potom špatně odnaučují. Tohle platí pro dospělé a pro děti obzvlášť. Pokud to s ukulele myslíte vážně, tak doporučuji kurz ukulele.

Tento kurz ukulele stojí 590 Kč jednorázově s „doživotním“ přístupem k materiálům.

Když zadáte slevový kód: UKULELKO20 (platí jen do konce Vánoc)

Tak vás kurz vyjde na pouhých 472 Kč jednorázově.

Rytmus

Až nebudete koukat na televizi, je důležité cvičit rytmus a rychlé střídání akordů. Nesnažte se to uspěchat a zpočátku hrajte pomalu. Hlavně dávejte pozor na správné mačkání akordů. Rychlost přijde až s poctivým cvičením.

3. Ukulele akordy pro začátečníky.

Akordy - číslování prstů

Tohle jsou základní ukulele akordy se kterými vystačíte na spousty písniček a doprovodů. Vlastně na některé písničky stačí jen dva – tři akordy. Každý začátečník by měl začít tady. Teprve až se naučí tyhle akordy. Může si svoji znalost dále rozšiřovat. Velký přehled akordů je pod videem v tomto článku.

Akordy A, C, D, F, G
akordy-g7 c7 a7
akordy-Am Dm Em

Takhle mám akordy naučené já, ale při procházení internetu jsem narazil i na jiné používání prstů. Tak třeba. Akord D se může zmáčknout odshora dolů prsty – prostředník, ukazováček, prsteníček.

4. Vaše první písnička

Když kouknete na na video s fešnou pančelkou Michaelou Košťálovou zjistíte, že učí mačkat akord C malíčkem a ne prsteníčkem. Na video se určitě podívejte, protože se tam naučíte svoji první písničku od Brontosaurů – Večerka, na kterou vám vystačí jen dva ukulele akordy. Bezva ne?

Naučte se první písničku s Michaelou Košťálovou

5. Velký přehled ukulele akordů.

Tohle nejsou určitě všechny akordy, které při svém hraní potkáte. Nabízí se napsat, že jsou to ty nejčastěji používané, ale to by nebyl správný termín. Většinou záleží na tom, jaký hudební styl budete hrát.

Akordy A

Akordy A

Akordy B

Akordy B

Akordy C

Akordy C

Akordy D

Akordy D

Akordy E

Akordy E

Akordy F

Akordy F

Akordy G

Akordy G

6. Speciální akordy

Může se stát, že v zápisu uvidíte akord Asus2, Asus4 a tak dále. Například některé skladby od Čechomoru jsou vyloženě plné takových akordů. No, jak je hrát? Ukebuddy.com připravil zajímavý nástroj, kterým rychle naleznete, jak takové akordy hrát. Akordy od Ukebuddy.

Podobné příspěvky

53 Komentářů

 1. internet → google obrazky → název akordu → (čisla puntíků jsou čísla prstů) 1. ukazováček 2. prostředníček 3. prsteníček 4. malíček. Pokud je číslo na více strunách tak prst rozplácneš a uděláš baré. EZ GL

 2. dobrý den.
  Snažím se naučit písničky od Pokáče. Akordy jsou tam dobré ,ale některé nevím jak hrát. On je hraje na kytaru. Mohli by jste mi pomoci jak nahradit tyto akordy za akordy z ukulele?
  H7 EMI FMI DMI E

  1. Ahoj, taky hraju písničky od Pokáče a na ukulele hraji upne stejně akordy jako hraje na kytaru, a zní to dobře.

 3. Dobrý den chci se zeptat na jednu otázku. Když mám písničku a tam jsou akordy na kytaru mohu tu písničku zahrát se stejnými akordy na ukulele?

 4. Ahoj
  Nedá mi nepochváliť stránky ukulelko.cz.
  Učím sa iba 2. týždeň, tieto stránky mi priniesli najviac, široko ďaleko top aktívny web.
  Ďakujem, len tak ďalej.

 5. Dobrý den
  Delší dobu se učím akord b a vůbec ho nechápu… Není nějaký akordy který podobně zní a dal by se ním nahradit?
  Děkuji

  1. Co na něm nechápeš Michaelo? Dvě spodní struny zmáčkneš špičkou ukazováku. Třetí strunu prostředníkem a čtvrtou prsteníkem. Je to dost o ohebnosti ruky a prstů samotných. Chce to prostě trénovat.:-)

  1. Na ukeshopu mají piezo snímač, tedy píšou, že je na objednání. Zkuste to tam pohledat, ale je to takové krkolomné uchycení. Jinak v ČR nikde nic.

   1. Kupte rovnou ukulele Ortegu s ozvučením,ty snímače jsou úplně k ničemu,řekne vám to každej zvukař…

  1. Pro mne jsou masakr i jiné akordy. Nechápu, proč dělají krk ukulele takový úzký. Materiálu při výrobě tam bylo určitě dost a mohli ho nechat širší – min. 40 mm. Při těch součastných 36 mm to je bída.
   Některé akordy ani zahrát nejdou, anebo jen velmi obtížně

 6. Dobrý den, jsou na ukulele lepší kovové, nebo silikonové struny? Jak se liší „cena/výkon“?

  1. Upřímně nechápu proč to dělat? Setkal jsem se jednou u barytonu, že byla jedna struna měděná. Nebylo to špatné. Když seženete, tak to zkuste. Struny z kytary nebo jiné bych na ukulele nenatahoval.

 7. Dobrý deň, potrebujem si kúpiť nové struny na sopránové ukulele, no ako úplná začiatočníčka neviem, podľa čoho vybrať tie najvhodnejšie a ako zo širokej ponuky rozoznám kvalitné od menej kvalitných. Mohli by ste mi prosím poradiť? Ďakujem 🙂

 8. Dobry den, ucim se na ukukele. Stranky super, dekuji. Mam dotaz k akordum, hraju podle klasickych zpevniku a akordu kytarovych. Jen nevim, co hrat kdyz narazim na akord H. Ve vetsine ukele akordovych prehledu H chybi. Naladeno mam c-dur. Dekuji

   1. Jak může být akord H značen B? Jak potom hraji skutečný akord B? B je přece o půl tonu nižší než H, takže to nemůže ladit?
    B potřebuji např když hraji písničku v F-dur.

    1. Dobrý den, v angličtině se všeobecně tón H značí B, v českém zpěvníku toto označení nenajdete, ale u zahraničních písniček je to typické. Pravý akord B se tedy značí písmenem B a u něj je ještě malé b, stejně jako např. u akordu Eb.

  1. Trsátko použít můžeš. Trsátka jsou docela levná, tak si kup více druhů a zkoušej. Často se na ukulele hraje filcovým trsátkem nebo koženým.

 9. Ahoj,chci se zeptat. Dalo by se jednoduše nějak vyměnit struny na ukulele ze silikonových na kovové za struny na kyzaru, nebo ke potřeba speciálně ukulelové?
  Díky

  1. Vyměnit by se to dalo, ale nedělal bych to. Na kovové struny není ukulele stavěné. Mohlo by se zničit.

 10. Dobrý den.
  Prosím o radu, jakým prstokladem zahrát akord E. Mně to jde jen ukazováčkem na strunu A v druhém pražci a pak stisknu ostatní prsty palcem ve čtvrtém pražci.Jde to i jinak, nebo ještě lépe, lze tento akord nahradit lehčím? Ráda bych se naučila !Dobrodružství s bohem“ a dělá mi problém jen akord E.

  1. Akord E jde nahradit, ale otázkou je, jestli je to jednodušší :-). Hraji ho stejně jako vy – palec a ukazovák. Koukněte na Ukulelehunt, je tam 10 způsobu jak ho držet http://ukulelehunt.com/2009/04/22/e-chord-ukulele/ . No nebo si do Google nebo na Youtube zadejte „ukulele chord E“ a třeba najdete ještě další a jednodušší.

 11. Ahoj, mám týden soprán ukulele, je laděné a, d, fis, h. Je prý to lepší pro pozdější hraní spolu s kytarou. Akordy jsou samozřejmě jiné než při ladění g, c, e, a. Prosím, jak má být naladěna kytara, normálně e, a, d, g, h, c? Moc to nechápu, když bude kytara hrát akord Gdur, co budu hrát já? Prosím pomozte mi někdo rozmotat tuto záhadu. Moc díky.

  1. Nejsem odborník na ukulele, ale tohle je spíš obecná hudební teorie.
   Když kytara hraje Gdur, Vy samozřejmě taky budete hrát Gdur, teď je jen otázka, jak se k tomu postavit. Když máte ladění a, d, fis, g, hrajete o tón (dva půltóny) výš, než ladění g, c, e, a pro které jsou tabulky akordů na internentu. Takže když použijete prostoklad pro Cdur, ve skutečnosti hrajete Ddur, prostoklad proi Emoll hraje F#moll a tak dále, prostě jsou pro akordy jiné prostoklady. Takže nejčistší metoda je, tu tabulku vzít a přepsat si názvy akordů, aby odpovídaly skutečnosti, tedy C->D, C#->D#. D->E, atd.

   Druhá možnost je tabulku nechat jak je a pamatovat si, že máte hrát akord o tón „nižší“ než kytara. Z hudebního hlediska je to samozřejmě blbost, protože akord hrajete stejný, jen ho špatně pojmenováváte, navíc si musíte dát pozor, že mezi E F a H C přecházíte z křížkovaných akordů na nekřížkované a naopak. Na druhou stranu, pokud už máte prstoklady naučené, nemusíte se přeučovat jejich pojmenování a můžete si i pomoct nějakým traspozičním pravítkem.

 12. Ahoj, četla jsem Váš článek jak vybrat ukulele ale přezto se rači zeptám. Hrála jsem na kytaru už před delší dobou a teď bych ráda zkusila ukulele a proto prosím o pár tipů které mi pomůžou vybrat. Jinak moc děkuju za stránku je super. Dík

  1. Nevím jak dobře jste na kytaru hrála, ale pokud nějak obstojně, tak určitě poznáte rozdíl mezi dobrý a špatným zvukem a teoreticky rozeznáte i kvalitu zpracování. V takovém případě je nejlepší si nastudovat akordy a vyzkoušet si ukulele přímo v nějaké prodejně kde se můžete solidně rozšoupnout :-). Já mám Ibaneze https://ukulelko.cz/ibanez-uks-10/ a při mém rekreačním hraní doma v obýváku mi plně dostačuje.

 13. Asi to bude hloupí dotaz můj bratr hraje na kytaru a má vytisklé písničky i s akordy. Můžu podle těch akordů, co má na kytaru, hrát na ukulele? Děkuji za odpověď. A tohle je super stránka moc mi pomohla při výběru ukulele děkuji vám za ní opravdu hodně děkuji, děkuji, děkuji.

  1. Jasně že podle nich můžete hrát. 😉 Díky za chvály, ať se dobře daří a hraní na uke jde samo.

 14. Dlouho hraji na kytaru a teď se učím cca 1 týden na uke a chťela bych se naučit něakou písničku natočili by jste prosím,děkuji za pochopení

 15. Dobrý den, prosím o radu.
  Mám teprv cca 2 týdny ukulele, učím se postupně akordy, ale dělá mi problém rovnováha. Hmatník je mnohem těžší než samotné tělo (mám sopránové uke) a při hraní musím vždy jednou rukou nějak vyrovnávat, což mi pak brání v pohybu…je to běžné u všech, nebo je možné to řešit nějak individuálně? Děkuju moc. Veronika P.

   1. Děkuju moc, zjistila jsem, že mi to dělalo problémy hlavně ze začátku, kdy jsem více koukala na akordy a tak byl celý náklon jiný…:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *