Jak cvičit akordy

Pokud se podíváme na základní ukulele akordy, zjistíme, že nejsou příliš složité. Ono je to tedy jen zdání, protože na začátku dá fušku strčit prsty do správného pražce a přitlačit tak, aby to znělo. Určitě se nemůžete dočkat až zabrnkáte svojí první písničku a možná už to zkoušíte. A nezní to, co? Nevěšte hlavu. Chce to trénovat a pilovat techniku.

Nejdůležitější je zkoordinovat prsty, naučit je rychlosti a dost možná ohebnosti. Není to jednoduché, ale poctivým cvičením toho lze dosáhnout docela rychle. Tedy za týden ukulele virtuózem nebudete, ale budete vidět, že se zlepšujete.

Zapomeňte na písničky, které si chcete zahrát svépomocí. Nejdřív musíte trénovat. Pak to přijde.

Jak na učení akordů

cviceni-akordu

Aneb jak akordy střídat. Začněte tím jednodušším. Při každém akordu hrábněte do strun pro kontrolu jestli tón zní správně. Nemusíte hned na začátku střídat všech šest akordů. Začněte pomalinku, ale kontrolujte kvalitu.

 • Prsteníčkem stiskněte akord C, brnkněte jestli to zní, pusťte strunu
 • prostředníkem stiskněte akord Am, brnkněte držte,
 • ukazovákem stiskněte druhou strunu odshora, A
 • pak přesuňte ukazovák na druhou odspoda, a máte akord F, ukazovák držte
 • posuňte prostředník na druhou odshora a prsteníčkem stiskněte spodní strunu v druhém pražci a máte akord G7
 • povolte prsteník a prostředník a ukazovák přesuňte na spodní strunu v prvním pražci a máte C7

No a tak pořád dokola. Nesnažte se nikam pospíchat. Důležité je sledovat zda držíte akord správně s prsty ve správné poloze a jestli tlačíte dostatečnou silou.

Existuje spousty písniček, které zahrajete jen se 2 – 3 akordy. Nicméně, pokud to s hraním myslíte vážně stejně se budete muset ostatní naučit. 🙂

Protože myšlenku na písničku stejně nevzdáte a budete toužit si něco zahrát, tak tady máte odkaz na 53 lidových písniček, které dal dohromady Ondřej Šárek. Na ty vám vystačí jen tři ukulele akordy:
http://osos.sweb.cz/53-pisnicek-sarek.pdf.

Jestliže se rozhodnete zkoušet hrát písničky nedělejte tu chybu, že budete brnkat do strun, jak vás napadne, ale nejdřív se podívejte, co to vůbec je rytmus, protože špatným návykům se špatně odnaučuje.

Podobné příspěvky

9 Komentářů

 1. Prosím o radu, získal jsem nástroj velikosti ukulele, ale je to miniaturní banjo. Získal jsem to v zničeném stavu, upadlý krk a pod. Sestavil jsem to zrepasoval a slepil. Má to membránu z kůže, ta je také vyčištěná a znovu napnutá. Má to 8 zdvojených strun. Neví někdo jaké struny použít a jak ladit?

  1. Je to mandolínové banjo, takže struny na mandolínu a ladění jako mandolína (GDae). Nebo tam dát jenom čtyři ukulelové struny a naladit jako ukulele gCEA – pak to bude uke banjo neboli banjolele.

 2. Dobrý den, pořídila jsme si ukulele a snažím se ho pomocí ladičky naladit. Nejprve ukazovala 2E,3C,3C,2E a naladila jsme na 4G,3C,2E,1A je to tak správně ? 😀
  1A – zní opravdu strašně 😀

   1. Myslím, že Hanka má stejnou ladičku jako já. Pro ukulele ukazuje to číslo struny, která to má být. Takže by to měla mít správně. Pro jistotu jsem zkontrolovala na YT a zní to stejně.

    1. Aha, to mě nenapadlo. Já myslel, že se bavíme o oktávách. V tom případě díky Michaelo za postřeh. 🙂

 3. Dobrý deň,
  Dostala som ukulele na vianoce a v krabici bola spolu s nim aj knižka so sprievodnými pokynmi.podla knižky je popis strun A,D,Fis,H a vzadu je tabuľka s akordmi,ktore su ale úplne odlišné od týchto.Väčšina z nich sa inak drží.Podla čoho sa mám potom riadiť?

  1. To je kvůli tomu, že máš ukulele laděné do D. Můžeš to tak nechat a najít si a učit se akordy pro tvé ladění nebo si přelaď ukulele do C a uč se akordy pro toto ladění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *