Kytara nebo ukulele

Ukulele nebo kytara? Co je lehčí?

Spoustu lidí většinou zajímá, co je lehčí, ukulele nebo kytara? Jednoznačná odpověď samozřejmě existuje a v tomto článku vám napíši několik důvodů, proč si myslím, že je jednodušší ukulele.

Kytara nebo ukulele

Je lehčí ukulele nebo kytara?

Hra na ukulele je lehčí. Pokud toužíte hrát na hudební nástroj v co nejkratší době. Ukulele je jasná volba, ale bez práce to nebude. Trénovat musíte na ukulele, jako na kytaru.

Rozdíl mezi ukulele a kytarou

Ukulele je menší než kytara a má 4 struny. Kytara je větší a má strun 6. To jsou ty nejpodstatnější rozdíly. Hmatník ukulele je podstatně kratší, než ten kytarový, takže se na něm začátečníkům snadněji manipuluje prsty. Pro lidi, co mají kratší prsty, je lehčí hrát na ukulele, než na velkou kytaru. Ale neberte to jako dogma.

Dalším rozdílem je zvuk. Jenže to by bylo, jako srovnávat trumpetu s pianem. Prostě ukulele zní jinak, než kytara a naopak. Kytara má delší hmatník, který umožňuje hráčům dosahovat nižších tónů.

Velikost. Ukulele je skladnější hudební nástroj, který se vejde i do malého batohu. Cestování s ním je zábava.

Kytara se všude plete, je velká, při cestování vám zabírá místo na zádech. Takže až pojedete na čundr, nebudete mít kam dát batoh. To byl vtip. Cestovat s kytarou se dá, ale ukulele je lehčí a menší.

Na kytaru hraje skoro každý. Ukulele je pořád exotický nástroj, na který neumí hrát každý, ale snažím se to s Ukulelko.cz změnit.

Ukulele nebo kytara. Na co se lehce naučíte?

Ani na jedno.

Toto je diskutované téma. Mnoho lidí vám řekne, že je ukulele lehčí, ale není to pravda. Naučíte se na něj možná rychleji hrát, ale budete muset pilně cvičit. Můžu vám slíbit, že jako začátečník na ukulele zvládnete svoji první písničku už za pár hodin učení se ukulele akordů.

Začátečníkům bych doporučil ukulele, protože na něm uvidíte rychleji pokroky a to vám dodá elán do dalšího cvičení.

Přechod z kytary na ukulele

Kytaristům by nemělo dělat sebemenší problém přejít z kytary na ukulele. Ano, akordy jsou jiné, ale když jste zvládli 6 strun, tak přechod na 4 zvládnete levou zadní. Výhodou je, že už umíte ovládat obě ruce, takže vám nedělá problém mačkat jednou rukou akord a druhou hrát rytmus.

Rozdíl v ceně

Nechci se zde pouštět do nějakých dedukcí a rozebírat kvalitu jednotlivých hudebních nástrojů. Je fakt, že kytara se dá sehnat už za 3000 Kč. Kvalita bude nejspíš neutrální. Tedy neurazí, ale chtělo by to přidat více peněz.

Dobré ukulele seženete už od nějakých 2000 Kč. Někdy i méně. Stejně jako u kytary platí, že za kvalitu se platí.

Co vybrat? Ukulele nebo kytaru

Tak tohle záleží na vás. Na kytaru můžete zahrát snad úplně vše na co si vzpomenete. Vlastně na ukulele to jde také a virtuóz Jake Shimabukuro to několikrát předvedl.


Moc vám to nepomohlo?

  • Co vám zní lépe? Vybírejte podle osobních preferencí.
  • Jaké máte další plány? Chcete se muzice věnovat více, nebo chcete ukulele používat pro občasné odreagování doma, v přírodě, jinde? Ukulele se dobře přenáší a nezabere mnoho místa.

Takže už jste si vybrali hudební nástroj? Bude to ukulele? Pak vám Ukulelko.cz pomůže s jeho výběrem, protože na výběr ukulele pro začátečníka tady máme článek.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *