Ukulele zajímavosti

7 věcí, které jste o ukulele nevěděli

Na ukulele hrajete skoro jako profesionál a i ty nejtěžší akordy dáváte z hlavy. Jméno Israel Kamakawiwo’ole vyslovíte zpaměti a bez jediného zakoktání. Vlastně o ukulele víte úplně všechno, takže vás nic nepřekvapí? Tak to si přečtěte tento článek, třeba vám rozšíří nové obzory.

Ukulele zajímavosti

Možná jste slyšeli, že ukulele znamená „skákací blecha“, ale faktem zůstává, že sestra havajského krále Kalākauy, a vlastně poslední královna, přeložila slovo ukulele jako „dar z lásky“. Těžko říct, jestli Liliuokalani, tak se jmenovala, mluvila pravdu, protože starohavajšinou už dneska nemluví ani Google Translator.

Muzikant a člen legendárních The Beatles George Harrison byl vášnivým ukulelistou. Za život nasbíral stovky těchto nástrojů. A není tajemství, že jimi rád obdarovával i své přátele.

Ukulele struny z ovčích střívek

Struny, které se dřív natahovaly na ukulele, byly vyrobené z kočičích nebo ovčích střev. Většina moderních nástrojů má struny z nylonu nebo podobných materiálů. Možná vás ale překvapí, že přírodní struny se dají stále sehnat ve specializovaných prodejnách. Vyrábí je dokonce Aquila.

Písnička I’m Yours, kterou napsal muzikant Jason Thomas Mraz, se stala nejprodávanější skladbou hranou na ukulele. A možná je to právě zásluhou tohoto nástroje, že song vydržel v nejsledovanější hitparádě světa „Billboard Hot 100 chart“ celých 76 týdnů. Kam se hrabe Israel Kamakawiwo’ole se svým Somewhere over the Rainbow.

Věděli jste, že má Česká republika svůj ukulele festival, který se pořádá každé léto v Úněticích? Tak teď už to víte.

První měsíční muž Neil Armstrong musel po návratu z Měsíce strávit měsíc v karanténě, protože se vědci obávali, že by sem mohl přinést obávanou měsíční chřipku. A hádejte co tam celou dobu dělal? Povídá se, že většinu času strávil hraním na ukulele.

V roce 2011 proběhl celosvětový ukulele boom. Velcí výrobci, jako Kala, hlásili raketový zájem o tento hudební nástroj. Sama Kala údajně změřila svůj růst na 500-600%.

Tak toto bylo 7 zajímavostí bez kterých by žádný ukulele hráč nedokázal přežít.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *