Začátečníci: Jaký zvolit rytmus písničky

Se zkoušením nových písniček při výuce přichází svízelná situace, jaký zvolit rytmus. Zkušenější hráč si rytmus odposlouchá z originálu skladby nebo si v hlavě promítne melodii a zjistí na kolik dob písnička je.

Hned na úvod si řekněme, že ani jedno jako začátečník nezvládnete, ale nezoufejte hrát jde i bez toho. V, mojí ne příliš oblíbené, „Já Písnička“, je takt uveden na začátku každé skladby. Jsou to ty čísla na začátku 2/4, 3/4, 4/4 nebo tak nějak. Podle taktu už si lehce odvodíte rytmus.

Jenže vy chcete hrát na ukulele tu písničku z rádia.

Pokud zvládáte měnit akordy rychle do těžšího rytmu. Zkuste pohledat na internetu, určitě najdete v jakém taktu skladba je. Jestliže to nezvládnete odposlouchat. Zkuste si rytmus prostřídat a uvidíte do jakého vám to ladí.

Pravděpodobně však nedovedete akordy střídat tak rychle, aby z toho vznikla „plynulá“ zpívatelná melodie. Jednoduché řešení je na začátku každého taktu pouze přejet struny odshora dolů. Tím se naučíte střídat akordy bez zbytečných pauz. Není to sice žádné „virtuózování“, ale na procvičení ruky a akordů to stačí. No a jako doprovod je to také dobré.

Po čase zrychlíte tempo a můžete si klidně zahrát s někým zkušenějším a bude vám to ladit dohromady. Takže hurá trénovat ukulele rytmus.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *