Ukulele

Ukulele patří mezi nejoblíbenější nástroje mezi mladými hudebníky. Je to 4 strunný hudební nástroj vyrobený ze dřeva. V horších případech, je vyrobené z plastu. Ukulele svým vzhledem připomíná malou klasickou kytaru. Jeho historie sahá až o 19. století, takže to není jen módní výstřelek současných muzikantů.

Ukulelko vám také poradí s tím, jak vybrat. Až si vyberete nezapomeňte se podívat, jak naladit a nakonec se naučte hrát akordy na ukulele. Více toho najdete na tomto webu o ukulele.

Sopránové ukulele

Nejznámější a nejrozšířenější typ je bezpochyby sopránové ukulele. Je známo pro svojí malou velikost a specifický zvuk, který k ukulele nástrojům patří. Jeho velikost je výhodná nejen pro cestovatele, ale také pro děti nebo lidi s kratšími prsty. Naopak lidé s většími a tlustšími prsty mohou mít občas problém na soprán hrát.

Navzdory několika malých nevýhod je sopránové ukulele asi nejlepší nástroj, který můžete pořídit za pár stovek. V porovnání s ostatními ukulele, má určitě nejnižší cenu.

Parametry:

Délka: 53 centimetrů
Ladění: GCEA, ADF#B
Počet pražců: 12-15

Sopránové ukulele

Koncertní ukulele

Koncertní ukulele, je o kousek větší, než jeho kolega soprán. Jeho délka a o něco širší krk mu přidali i na váze. Pražce koncertního ukulele jsou o kousek širší, což určitě ocení lidé s většími prsty. Obecně se označuje koncertní ukulele, jako univerzální nástroj pro hráče všech úrovní a dovedností. Pro kytarové hráče bude koncert dobrým nástrojem.

Velikost je znát i na jeho zvuku. Koncertní ukulele může nabídnout plnější a teplejší tón s vyšší hlasitostí, než sopránové ukulele.

Parametry:

Délka: 58 centimetrů
Ladění: GCEA
Počet pražců: 15-20

Koncertní ukulele

Tenorové ukulele

Tenorové ukulele je dalším krůčkem od velikosti koncertního ukulele. Jeho velikost dosahuje 66 centimetrů. Jeho tělo i krk jsou zase o kousek větší, takže se to projevuje i na jeho váze. Tenor už nemá tak tradiční zvuk, který si představíte společně s ukulele.

Velikost tenorového ukulele nabízí širší pražce, takže hra na tenor nebude lidem se silnými prsty činit sebemenší problém. Velikost dává nástroji poměrně hlubší a plnější zvuk s téměř basovými tóny. Tenorové ukulele je hlasitější, než dva předešlé nástroje.

Parametry:

Délka: 66 centimetrů
Ladění: GCEA
Počet pražců: 15 a více

Tenorové ukulele

Barytonové ukulele

Barytonové ukulele je to největší ze všech ukulele. Jeho ladění je odlišné od ostatních, protože se ladí DGBE. Díky jeho ladění si získal přezdívku „malá kytara“, které schází 2 horní struny. Takže je dobré pro přechod z kytary na ukulele. Baryton má hluboký plný zvuk, který zní podobně, jako akustická kytara.

Parametry:

Délka: 76 centimetrů
Ladění: DGBE
Počet pražců: 19 a více

Barytonové ukulele